Reklama

Bo

19.01.2010
Czyta się kilka minut
Księga Wyjścia 10, 1 - 13, 16
T

Ta część Tory zaczyna się absurdalnie. Pan nakazuje Mojżeszowi pójść do faraona i przekonywać go do wyswobodzenia Hebrajczyków grożąc, że w przeciwnym razie spuści na kraj plagę szarańczy. Z tekstu wynika, że Bóg nie zamierza nakłonić władcy Egiptu do zmiany decyzji. Nie pragnie rychłego wyjścia Żydów, chce za to jawnie czynić znaki tak, by pokolenia po pokoleniach, aż do dni naszych, opowiadały sobie, jakie cuda zdziałał Wszechmogący. Logika Jego czynów podporządkowana jest zasadom pamięci, a nie skruchy. Nie oczekuje od Egipcjan, by pojęli swoje winy i wyprostowali swoje drogi. Wydarzenia muszą być na tyle straszne, na tyle niespotykane, by je stale przywoływano.

Dla uczczenia tych dni Bóg ustanowił święto Pesach. Do dziś szczególnymi potrawami, czterema kielichami wina, a przede wszystkim wspólną lekturą Hagady (opowieści o wyjściu z Egiptu) Żydzi są...

4286

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]