Reklama

In vino fabula

In vino fabula

19.01.2010
Czyta się kilka minut
Klasyczny podział narodów na pijące wino i pijące wódkę opiera się na przeświadczeniu, że te pierwsze mają w sobie taneczną lekkość, te drugie zaś - cały ciężar świata.
/fot. Grażyna Makara
D

Dobrą fabułę zaczyna się od przesady. Na znanym obrazie Adolpha von Menzela, przedstawiającym Woltera przy stole Fryderyka II, uwagę (obok roześmianych twarzy) przykuwają liczne, wysmukłe kieliszki do szampana, zwane fletami. Już puste. To tam, podczas sutej biesiady, mógł filozof poznać hrabiego Fekete, który wkrótce przysłał Wolterowi swoje wiersze i parę beczek tokaju. Wolter odpowiedział dworsko: "Przesyła mi Pan bardzo piękne wiersze i węgrzyna. Wiersze przyjmuję z największą przyjemnością, lecz wstyd mi przyjąć tak przesadną ilość wina. Pan bierze mnie za Polaka". Przyjmijmy i my z największą przyjemnością ten przesadny komplement. Wolter wiedział, co w powietrzu krąży, znał się na wszystkim, jak widać nieobca mu była również polska miłość do tokaju.

Sam wielbił szampana, który w II połowie XVIII wieku dopiero zaczyna być znany, ale Wolter zdążył już go...

29400

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]