Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
User Menu
Zaloguj
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Nagrody i wyróżnienia
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Kup Tygodnik
świat
Artykuły na ten temat
Białorusini w Polsce. Życie od nowa
Kacper Dziekan
Kiedy będą mogli zbudować tę, na której najbardziej im zależy – we własnym kraju? Na razie Białorusinom mieszkającym w Trójmieście pozostaje umacnianie…
Trzęsienie świata
Ks. Adam Boniecki
Niezależnie od tego, ilu z nas żyje dziś w stadium negowania, ilu w gniewie, ilu się targuje, a ilu jest w depresji – i tak wszyscy będziemy musieli wejść w…
Świat w kadrze nie zawsze jest nieruchomy
Marcin Żyła
GAZELE: tak nazwały swoją drużynę piłkarki ze wsi Gouandé w Beninie, gdzie – podobnie jak w całej zachodniej Afryce – trwa z kolei jedna z największych…
Diabeł Morski
Maciej Müller
Wyruszyło ich dwustu siedemdziesięciu, wróciło osiemnastu: 500 lat temu wyprawa Ferdynanda Magellana płynęła naokoło kuli ziemskiej.
2019: świat w ruchu
Marcin Żyła
Nie wiemy, czemu się tam znaleźli. Choć jezioro Van, na którym nad ranem w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia zatonęła ich łódź, leży blisko granicy z Iranem…
2019: wojny bez końca
Wojciech Pięciak
Aotearoa, czyli też Stary Świat
Marcin Żyła
Czy James Cook odkrył Nową Zelandię? Jeszcze kilka lat temu, uczeni tego w szkole, odpowiedzielibyśmy „tak”.
To będzie najlepszy rok w historii świata
Marcin Napiórkowski
Będzie wspaniale, ale dlaczego o tym nie wiemy? Przez spisek. Chętniej przyswajamy spektakularne złe wieści niż historie o długofalowej stopniowej poprawie.…
Przemija postać świata
Klaus Bachmann
Polska musi się odnaleźć w nowej erze. Na spotkaniu z Władimirem Putinem w Helsinkach nie oglądaliśmy niebezpiecznego szaleńca. Donald Trump reprezentował…
W łóżku ze słoniami
Aleksander Smolar
,
Marcin Żyła
Aleksander Smolar: Europa musi dziś dawać światu nadzieję. Bo brak nadziei i perspektyw jest teraz dla nas najbardziej niebezpieczny i przeciwdziała wszelkim…
Jemen: wojna coraz większa
Wojciech Jagielski
Siódmy rok wyniszcza i tak już najbiedniejszy i najbardziej zacofany z arabskich krajów. Z każdym miesiącem komplikuje się coraz bardziej. I coraz trudniej…
Merkel po raz czwarty. Chyba że...
Wojciech Pięciak
Zwycięstwo smakuje inaczej. Choć przecież to zwycięstwo. Przynajmniej, mówiąc językiem kolarskim, etapowe. Bo jednak jeszcze nie ostateczne.
Burundi: zbrodnie i trybunały
Wojciech Jagielski
Po prawie rocznym dochodzeniu trzech wyznaczonych przez ONZ śledczych orzekło, że w środkowoafrykańskim Burundi władze dopuszczają się zbrodni przeciwko…
Tak smakuje zakazane
ŻYM / nyt.com
Władze Iranu przyznają, że mają kłopot z alkoholem. Od czterech lat, za ich aprobatą, w kraju działają centra leczenia uzależnień oraz kluby anonimowych…
Ich ból trwa
ŻyM
Litografia obok, autorstwa kanadyjsko-karaibskiej artystki wizualnej Joscelyn Gardner, odwołuje się do aborcji dokonywanych kiedyś przez niewolnice na…
Dlaczego starcy mają duże uszy?
Łukasz Lamża
Zdecyduje ten trzeci
Grzegorz Szymanowski
Jest już niemal pewne, że wybory do Bundestagu wygra Angela Merkel, a drugie miejsce zajmą socjaldemokraci Martina Schulza. Ale o składzie przyszłej koalicji…
Europejski dryf
Olaf Osica
Głównym zagrożeniem dla roli i miejsca Polski w Europie nie jest dziś izolacja, lecz nieistotność. A także zastój w rozwoju, powodowany złudnym przekonaniem,…
Między Kimem a Trumpem
Roman Husarski
Wobec zbrojeń Korei Północnej i problemów z Trumpem Korea Południowa szuka strategii, która zapewni jej pokój. Coraz częściej mówi się o rozwoju własnego…
Pierwsza taka katastrofa
Tomasz Targański
60 lat temu na Uralu doszło do awarii elektrowni atomowej. Skażeniu uległy rozległe tereny. Władze Związku Sowieckiego latami utrzymywały to w tajemnicy.
Nowa Solidarność
Michael J. Sandel
,
Radosław Korzycki
Michael J. Sandel, filozof: Jedyną odpowiedzią na kryzys polityczny, któremu stawiamy teraz czoło, jest odkrycie na nowo demokratycznej obywatelskości.
Polski Indianin
Bartosz Hlebowicz
„Biało-czerwony” to książka o tajemnicy Sat-Okha, czyli Stanisława Supłatowicza, autora książek dla młodzieży, inspiratora ruchu indianistycznego w Polsce. I…
Birma: sojusz tronu i stupy
Marek Rabij
Jeżeli powstanie nowoczesnego państwa musi kosztować życie tysięcy birmańskich muzułmanów, buddyjskie elity nowej Birmy są gotowe zapłacić taką cenę.
Zamieszki we Francji
EA
Francuzi protestują przeciwko reformie kodeksu pracy, którą prezydent Macron ma poddać pod głosowanie.
Wszystko jest prawdą?
Marcin Żyła
Być może nasz polski, lokalny spór o reportaż wkrótce stanie się bezprzedmiotowy. A to za sprawą coraz bardziej złożonej rzeczywistości, którą będzie on musiał…
Milczenie pasterzy
Gerhard Gnauck
Czasem ważne jest nie tylko, gdy ktoś mówi, ale także, gdy milczy. Dlaczego Kościół ewangelicki w Niemczech, który komentuje różne kwestie polityczne, nie…
Gruzińskie zmagania na górze
Wojciech Jagielski
Politykę w Tbilisi rozgrzewa do białości konflikt między prezydentem a miliarderem, który kilka lat temu postanowił kupić sobie gruzińskie państwo. Tymczasem…
Cena milczenia
Aleksandra Kłosińska
Wobec dramatu muzułmanów, pani Suu Kyi, laureatka Nobla i faktyczna przywódczyni Birmy, mogłaby użyć swojego autorytetu. Tymczasem ona przyzwala na nienawiść.
Cztery kilogramy
Marek Rabij
Ostry róż tła widać wyraźnie, ale czarne znaki chińskiego alfabetu upstrzyło błoto i napis na torbie jest nieczytelny; w niej mieści się całe życie Azidy…
Przerwany sen marzycieli
Jan Smoleński
Prezydent Donald Trump podjął decyzję, która życie ośmiuset tysięcy młodych ludzi może zamienić w koszmar.
Co po Irmie?
Błażej Strzelczyk
Huragan Irma jest obrazem tego, jak przed zmianami klimatycznymi i w konsekwencji ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi będą uciekały przyszłe pokolenia.
Raj, w którym znikają ludzie
Wojciech Jagielski
Kiedy młoda i bogata Diane Rwigara postanowiła rzucić wyzwanie panującemu od prawie ćwierć wieku prezydentowi Rwandy, wywołało to rozgłos na całym świecie.…
Żyjemy w najlepszych czasach
Marcin Napiórkowski
Nie popadajmy jednak w zachwyt. Tym bardziej że niewielka w tym nasza zasługa. Wraz z większymi niż kiedykolwiek możliwościami spoczywa na nas większa…
Lufa przy skroni
Katarzyna Piotrowiak
W Republice Środkowoafrykańskiej trzeba nie tylko rozbroić ręce z karabinów, ale także serca z obłędu zemsty – ocenia polski biskup, wieloletni misjonarz.
Innego rozpadu Unii nie będzie
Timothy Snyder
,
Marcin Żyła
TIMOTHY SNYDER, historyk: Państwo narodowe nie istnieje bez ładu europejskiego. To lekcja z lat 30. XX wieku. Jakoś nie słyszę, by w Polsce mówiono o tym, co…
Pielgrzymka dziadka Fedira
Wojciech Pięciak
Okazały pomnik, upamiętniający ofiary masakry w „kotle iłowajskim” w sierpniu 2014 r., stoi w niewielkiej wiosce na ukraińskim Podkarpaciu. Dlaczego tutaj?
Cmentarzysko imperiów marzy o normalności
Sabawoon Dost
Panują tu teoretyczna demokracja, teoretyczna niepodległość i praktyczna niestabilność. Oraz bieda, terror i gotowość do nowej wojny domowej. Ale my,…
Macedońska beczka prochu
Piotr Oleksy
Ten kraj to coraz większe wyzwanie dla Zachodu. A także dla Rosji, która chce utrzymać Skopje – i inne państwa Bałkanów Zachodnich – jak najdalej od zachodnich…
Turcja: czy śluby wrócą do meczetów?
Marcelina Szumer-Brysz
Zaprzepaszczenie cywilizacyjnych zdobyczy i tego, co udało się zrobić w kwestii praw kobiet i dzieci, cofnięcie kraju o dobrych sto lat – to pierwsze…
Pokój byłby kobietą. Gdyby był
Anna Wilczyńska
Kiedy mężczyźni walczą, giną lub uciekają, one zostają. Samotnie opiekują się dziećmi, walczą o jedzenie, odgruzowują. Na nich spoczywa ciężar wojny.
Kością w gardle
Roman Husarski
Koneserom psiego mięsa z Korei Południowej coraz trudniej zjeść w spokoju. Targi i restauracje stają się celem Koreańczyków, którym nie podoba się ta część…
Pobudka dla elit
Jarosław Flis
Prawdziwym zagrożeniem demokracji jest zwiększająca się przepaść między zadowolonymi warstwami wyższymi a społeczeństwem, które myśli inaczej.
Pietia uderza z ukrycia
Michał Kuźmiński
,
Piotr Szeptyński
Piotr Szeptyński, ekspert w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego: Pojawiły się hipotezy, że ostatni atak wirusowy to zasłona dymna dla czegoś większego.…
Dokąd maszeruje Francja
Szymon Łucyk
Dzięki wygraniu wyborów parlamentarnych Emmanuel Macron dostał zielone światło dla naprawiania kraju. Czy starczy mu odwagi i konsekwencji, której zabrakło…
Papierowe pojednanie
Tomasz Augustyniak
Od zakończenia wojny domowej na Sri Lance minęło osiem lat, ale na zgodę między niedawnymi wrogami ciągle jest za wcześnie. Na przeszkodzie stoją zagarnięta…
Książka dla wszystkich
Tomasz Swoboda
U Boyera i Blocha Bóg chce, żeby człowiek, do którego mówi, przede wszystkim go usłyszał, nawiązał z nim osobistą relację. To warunek wszelkiego spotkania.
W imię miłości, w imię wolności
Agnieszka Drotkiewicz
Mam wrażenie, że o czymkolwiek pisałaby Agneta Pleijel, zawsze pisze o miłości. To dla niej wartość nadrzędna, puls wszechświata.
Porwany przez wiersze
Bartłomiej Majzel
Literatura podobno utraciła moc wpływania na rzeczywistość. Czyżby? Oto historia osadzonego oraz więziennego wychowawcy, których losy za murami odmieniła…
Stronicowanie
Bieżąca strona
1
Page
2
Page
3
Page
4
Page
5
Page
6
Page
7
Page
8
Page
9
…
Następna strona
Następna strona ›
Ostatnia strona
Koniec »