To będzie najlepszy rok w historii świata

Będzie wspaniale, ale dlaczego o tym nie wiemy? Przez spisek. Chętniej przyswajamy spektakularne złe wieści niż historie o długofalowej stopniowej poprawie. Media mamroczą o zbrodniach i tragediach....

Reklama

Ładowanie...

To będzie najlepszy rok w historii świata

24.12.2018
Czyta się kilka minut
Będzie wspaniale, ale dlaczego o tym nie wiemy? Przez spisek. Chętniej przyswajamy spektakularne złe wieści niż historie o długofalowej stopniowej poprawie. Media mamroczą o zbrodniach i tragediach. Kultura – o kryzysie, klęsce i upadku.
MAREK ZALEJSKI // PATRYK SROCZYŃSKI // MOZZZ / STOCK.ADOBE.COM // GOOGLE TŁUMACZ
W

Wszystko wskazuje na to, że rok 2019 będzie najlepszym rokiem w dotychczasowej historii ludzkości. To nie żart. To nie ironia. Słyszę głosy sprzeciwu: a co z biedą w Afryce, plastikiem w oceanach, Trumpem, brexitem, smogiem, populizmem, przestępczością, konstytucją i wzrastającymi nierównościami? Czyżbym nie oglądał telewizji, nie czytał gazet? Czy nie wiem, co się dzieje na świecie?

Otóż świat wcale nie jest taki, jak nam się wydaje. Od lat zmierza w innym kierunku, niż podpowiadają nam media i wrodzony instynkt dramatyzmu. Może to dziwnie zabrzmi ze strony kogoś, kto zawodowo zajmuje się badaniem teorii spiskowych, ale wygląda na to, że w tym wypadku naprawdę padliśmy ofiarą globalnego spisku.

570 mln ludzi będzie żyło w ubóstwie

Jeżeli utrzymamy aktualne tempo i nie wydarzy się nic niespodziewanego, liczba ludzi żyjących w skrajnej biedzie (poniżej 1,25 dol...

26188

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]