Reklama

Tak smakuje zakazane

Tak smakuje zakazane

19.09.2017
Czyta się kilka minut
Władze Iranu przyznają, że mają kłopot z alkoholem. Od czterech lat, za ich aprobatą, w kraju działają centra leczenia uzależnień oraz kluby anonimowych alkoholików.
R

Rząd zorganizował nawet kampanię mającą przestrzec kierowców przed skutkami jazdy w stanie nietrzeźwym. A wszystko to dzieje się w kraju, w którym od rewolucji islamskiej w 1979 r. sprzedaż i konsumpcja alkoholu wśród muzułmanów są, przynajmniej oficjalnie, zakazane.

Jednak, jak donosi „New York Times”, w Teheranie i innych dużych miastach wśród przedstawicieli klasy średniej picie alkoholu bywa tak samo popularne jak w Europie i kupić można go już od dawna. Choćby na telefon, z szybką dostawą do mieszkania. W zdominowanym przez szyitów państwie nie wolno działać klubom ani dyskotekom; konsumpcja odbywa się więc za zamkniętymi drzwiami, czasem – na dachach domów. Odkąd latem 2013 r. prezydentem został Hasan Rouhani, zwolennik reform, liczba nalotów policyjnych na takie miejsca zmalała.

Alkohol sprowadza się nielegalnie z sąsiedniego Iraku (gdzie w październiku również uchwalono zakaz jego produkcji, w praktyce pozostaje on jednak fikcją) bądź z Rosji. Zdaniem przedstawicieli irańskiej opozycji jego przewóz do kraju nie może odbywać się bez wiedzy konserwatywnej Gwardii Rewolucyjnej, a jej zyski z kontrabandy idą w miliony dolarów. Według agencji Reutera nawet 200 tys. Irańczyków może być uzależnionych od alkoholu. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]