Reklama

Nowa Solidarność

Nowa Solidarność

19.09.2017
Czyta się kilka minut
Michael J. Sandel, filozof: Jedyną odpowiedzią na kryzys polityczny, któremu stawiamy teraz czoło, jest odkrycie na nowo demokratycznej obywatelskości.
RICK FRIEDMAN / GETTY IMAGES
R

RADOSŁAW KORZYCKI: W narcystycznych czasach żyjemy.

MICHAEL J. SANDEL: Co pan ma na myśli?

Spotykamy się w Europejskim Centrum Solidarności w przededniu 37. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych. Dziś zamiast wspólnoty ważniejsze stały się jednostki z wyemancypowanym ego, które nie jest zainteresowane doświadczeniem wspólnoty.

Tak, rzeczywiście narcyzm zwyciężył. Niektóre jego wątki pojawiają się w mojej ostatniej książce „Czego nie można kupić za pieniądze”. Podczas mojej pierwszej wizyty w Polsce miałem wykład na Uniwersytecie Warszawskim. Na koniec zapytałem publiczność o to, co sądzi o wolnym rynku. Zaskoczył mnie poziom akceptacji dla tej doktryny. To w Europie niespotykane. Ten entuzjazm da się porównać jedynie z amerykańskim i chińskim. Pekin w ciągu ostatnich dekad afirmował neo­liberalną myśl i mocno ją w ludziach zakorzenił....

12898

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]