Reklama

Pobudka dla elit

Pobudka dla elit

10.07.2017
Czyta się kilka minut
Prawdziwym zagrożeniem demokracji jest zwiększająca się przepaść między zadowolonymi warstwami wyższymi a społeczeństwem, które myśli inaczej.
ZYGMUNT JANUSZEWSKI
W

Wielu polskich euroentuzjastów zwykło przeciwstawiać swojską „zaściankowość” zachodnim „oświeconym” wzorcom; szczególnie silnie podkreślana jest słabość polskich elit. Trudno jednak podzielać fascynację politycznymi wzorcami „twardego jądra” Unii, gdy wgłębimy się w wyniki sondażu, prowadzonego przez pół roku na zlecenie think tanku Chatham House wśród ogółu obywateli oraz elit z 10 państw Europy. Przemknął on gdzieś w tle, także przez polskie media – choć powinien uruchomić alarmowe syreny wśród wszystkich zatroskanych o stan europejskiej demokracji.

Rzecz nie w tym, by relatywizować poczynania rządzących w Polsce czy na Węgrzech. Jednak poczucie wyższości, prezentowane przez istotną część unijnych elit wobec wyszehradzkich liderów i społeczeństw, więcej mówi o nich niż o nas. A dobre samopoczucie zachodnioeuropejskich „warstw wyższych” ostro kontrastuje z odczuciami i...

4904

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]