Reklama

Ulubione słowo: naprzód!

Ulubione słowo: naprzód!

28.10.2008
Czyta się kilka minut
W wieku 95 lat zajęła piąte miejsce w sondażu ulubionych osobistości Francuzów, tuż za bożyszczem nadsekwańskich tłumów, piosenkarzem Johnnym Hallydayem. Podziwu i szacunku dla zakonnicy nie kryli politycy z lewa i prawa, zaprzysięgli ateiści i wyznawcy innych religii: muzułmanie, żydzi i buddyści.
C

Czemuż ta staruszka, w dodatku zakonnica, zaznała szczytów popularności w naszym świecie nielubiącym ani starości, ani religii?" - pytał po śmierci siostry katolicki dziennik "La Croix". Drobna sylwetka, siwe włosy, pomarszczona twarz z wielkimi okularami na nosie i szeroki, dobroduszny uśmiech. Zgrzebny, szary fartuch zakonny, nieodłączna chusta na głowie i...tenisówki. Ten obraz pamiętają do dziś miliony francuskich telewidzów, oglądających popularne talk-showy z zakonnicą w roli głównej.

Babciny image w połączeniu z iście młodzieńczą witalnością i prostym, uniwersalnym przesłaniem: "Zajmij się innymi, zamiast patrzeć we własny pępek", robił piorunujące wrażenie. Tak było w przypadku pięćdziesięcioletniego Bernarda Chabanona, specjalisty od marketingu. "Kiedy ją zobaczyłem w telewizji, poczułem przypływ takiej siły, że od razu miałem ochotę jej pomóc" -...

3832

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]