Reklama

Cena milczenia

Cena milczenia

11.09.2017
Czyta się kilka minut
Wobec dramatu muzułmanów, pani Suu Kyi, laureatka Nobla i faktyczna przywódczyni Birmy, mogłaby użyć swojego autorytetu. Tymczasem ona przyzwala na nienawiść.
Według rządu, ci mężczyźni są Rohindżami, którzy podpalają domy muzułmanów, aby obciążyć tym wojsko. Gawdu Tharya, 7 września 2017 r. AFP / EAST NEWS
S

Spalili wioskę. Przynajmniej 150 ludzi zamordowali, 95 jest ciężko rannych, a ponad 100 zaginionych. Nie mamy już nadziei”. Łamiący się głos mieszkańca wioski Chut Pyin słyszę na nagraniu przesłanym do ranguńskiego biura Women ­Peace Network Arakan. Założycielką tej organizacji jest Wai Wai Nu, przedstawicielka nieuznawanej przez birmańskie władze muzułmańskiej mniejszości etnicznej Rohindżów. Zamieszkują oni północno-zachodni region Arakan.

Przez ostatnie trzy tygodnie Wai Wai Nu otrzymała wiele podobnych nagrań. O tym, co widzą, mogą informować tylko telefonicznie. Armia ogłosiła północny Arakan terenem operacji wojskowej. Nawet organizacje humanitarne nie mogą się tam dostać.

Według ONZ między 25 sierpnia a 8 września z Birmy do Bangladeszu uciekło co najmniej 270 tys. ludzi. Ci, którzy przeżyli, twierdzą, że wiele osób słabszych, zwłaszcza dzieci, umiera w drodze....

6380

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]