Reklama

Zdecyduje ten trzeci

Zdecyduje ten trzeci

19.09.2017
Czyta się kilka minut
Jest już niemal pewne, że wybory do Bundestagu wygra Angela Merkel, a drugie miejsce zajmą socjaldemokraci Martina Schulza. Ale o składzie przyszłej koalicji i rządu przesądzą wyniki mniejszych partii.
„Z sukcesem dla Niemiec” – kampania wyborcza kanclerz Merkel. Okolice Düsseldorfu, wrzesień 2017 r. WOLFGANG RATTAY / REUTERS / FORUM
C

Czy nuda w polityce przynosi więcej szkody, czy pożytku? Wydawałoby się, że to tylko abstrakcyjne pytanie. A jednak niemieccy komentatorzy na poważnie dyskutują je na ostatniej prostej przed wyborami do Bundestagu, które odbędą się w najbliższą niedzielę, 24 września.

Trudno bowiem emocjonować się pojedynkiem, który na pierwszy rzut oka wydaje się już rozstrzygnięty. W listopadzie na czele nowego niemieckiego rządu stanie po raz czwarty Angela Merkel. Według sondaży chadecja (CDU/CSU), której przewodzi pani kanclerz, może liczyć na 37-39 proc. poparcia. Od kilku miesięcy wyraźnie prowadzi ona nad lewicową SPD Martina Schulza. Na jego partię według sondaży chce głosować tylko 22-24 proc. Niemców.

Brak wyraźnego sporu

Nie zmieniła tego jedyna telewizyjna debata Merkel i Schulza na początku września. Szef SPD, który nieustannie krytykuje Merkel za unikanie...

15213

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]