Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Macedońska beczka prochu

Macedońska beczka prochu

07.08.2017
Czyta się kilka minut
Ten kraj to coraz większe wyzwanie dla Zachodu. A także dla Rosji, która chce utrzymać Skopje – i inne państwa Bałkanów Zachodnich – jak najdalej od zachodnich wpływów i struktur.
Demonstracje antyrządowe, Skopje, czerwiec 2016 r. MAXIMILIAN VON LACHNER / GETTY IMAGES
N

Nowe władze Macedonii prowadzą dyplomatyczną ofensywę. Jej celem jest poprawa stosunków z sąsiadami. Zapowiedziano nawet powrót do dyskusji o nazwie państwa, które oficjalnie funkcjonuje jako Była Jugosłowiańska Republika Macedonii (w skrócie: FYROM). Wszystko po to, aby uzyskać poparcie Grecji i Bułgarii – trudnych sąsiadów – dla integracji kraju z NATO i Unią Europejską.

Równie dużym wyzwaniem dla rządu w Skopje są jednak relacje społeczno-polityczne wewnątrz kraju. Jak na razie wydaje się, że kryzys polityczny, który targał nim od lutego 2015 r., został zażegnany. Ale sytuacja jest daleka od stabilnej.

Tymczasem prozachodni kurs Macedonii nie jest na rękę Rosji, która ma narzędzia pozwalające wpływać na nastroje społeczne w tym bałkańskim kraju. Z kolei w relacjach z sąsiadami i w polityce wewnętrznej największe wyzwanie stanowią historia i kultura. Wykorzystuje się...

11314

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum
Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]