Reklama

Cisza zapadła nad Lhasą

Cisza zapadła nad Lhasą

25.03.2008
Czyta się kilka minut
O tym, czy Igrzyska w 2008 r. będą - jak zapowiada Pekin - najwspanialszą imprezą sportową w historii, okaże się po ich zakończeniu. Dziś wiadomo jedno: mylili się ci, którzy liczyli, że perspektywa igrzysk pchnie Chiny w stronę demokracji i praw człowieka.
P

Po siedmiu latach od wybrania Chińskiej Republiki Ludowej na gospodarza tegorocznej olimpiady, chińska gospodarka wzrosła niemal dwukrotnie, a autorytarny gorset pozostaje ten sam. Przekonują się o tym właśnie Tybetańczycy.

Odcięty od świata

Co się wydarzyło? Wieści są skąpe. Wiadomo, że 10 marca z klasztoru Drepung w Lhasie, stolicy Tybetu, wyruszyła demonstracja kilkuset tybetańskich mnichów, aby uczcić pamięć rodaków, poległych w antychińskim powstaniu z 1959 r. Milicja aresztowała kilkudziesięciu demonstrujących - co było iskrą, wywołującą wybuch agresji po latach poniżania i niszczenia rodzimej kultury.

Zamieszki wybuchły najpierw w Lhasie, a potem również na innych obszarach Chin zamieszkanych przez ludność tybetańską. Młodzi mężczyźni, wśród nich mnisi, zaczęli palić i plądrować sklepy i inną...

6008

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]