Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Przerwany sen marzycieli

Przerwany sen marzycieli

11.09.2017
Czyta się kilka minut
Prezydent Donald Trump podjął decyzję, która życie ośmiuset tysięcy młodych ludzi może zamienić w koszmar.
Demonstracja przeciwko wygaszeniu programu DACA, Nowy Jork, 5 września 2017 r. Stephen Lam / REUTERS / FORUM
P

Przyjechali do USA nielegalnie jako dzieci. Nazwano ich „marzycielami”, od nazwy ustawy DREAM Act („dream” to po angielsku marzenie), której pierwsza wersja jeszcze w 2001 r. miała uregulować ich status prawny. Ustawa nigdy nie weszła w życie, ale w 2012 r. prezydent Obama, zmęczony biernością Kongresu, stworzył program „Deferred Action for Childhood­ Arrivals” (DACA). Stanowił on, że osoby, które przywieziono do USA nielegalnie jako dzieci, mogły ubiegać się o dwuletnie, odnawialne pozwolenia na pracę.

W myśl prawa osoby objęte DACA wciąż przebywają w USA nielegalnie. Ale dzięki dobrowolnej rejestracji w Departamencie Bezpieczeństwa Wewnętrznego trafiły one do puli tych, wobec których nie podejmuje się (czasowo) procedury deportacyjnej. Dotąd do programu dołączyło 800 tys. osób.

Wystawieni na deportację

5 września, najpewniej pod presją skrajnej prawicy, do...

4597

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum
Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]