Ładowanie...
Przerwany sen marzycieli

Przyjechali do USA nielegalnie jako dzieci. Nazwano ich „marzycielami”, od nazwy ustawy DREAM Act („dream” to po angielsku marzenie), której pierwsza wersja jeszcze w 2001 r. miała uregulować ich status prawny. Ustawa nigdy nie weszła w życie, ale w 2012 r. prezydent Obama, zmęczony biernością Kongresu, stworzył program „Deferred Action for Childhood Arrivals” (DACA). Stanowił on, że osoby, które przywieziono do USA nielegalnie jako dzieci, mogły ubiegać się o dwuletnie, odnawialne pozwolenia na pracę.
W myśl prawa osoby objęte DACA wciąż przebywają w USA nielegalnie. Ale dzięki dobrowolnej rejestracji w Departamencie Bezpieczeństwa Wewnętrznego trafiły one do puli tych, wobec których nie podejmuje się (czasowo) procedury deportacyjnej. Dotąd do programu dołączyło 800 tys. osób.
Wystawieni na deportację
5 września, najpewniej pod presją skrajnej prawicy, do...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]