Reklama

Ładowanie...

Dziennikarka, korespondentka „Tygodnika Powszechnego” z Turcji, stały współpracownik Działu Zagranicznego Gazety Wyborczej, laureatka nagrody Media Pro za cykl artykułów o problemach polskich studentów. Autorka książki „Wróżąc z fusów” – zbioru reportaży z Turcji. Studiowała pedagogikę na Uniwersytecie Warszawskim i kulturoznawstwo na UAM w Poznaniu. Interesuje się problemami społeczeństw wielokulturowych zwłaszcza na terenie Turcji i dialogiem międzykulturowym, o czym regularnie pisze na swoim blogu Kawa po turecku. Miłośniczka tureckiej muzyki ludowej. Współpracowała z dziennikami ogólnopolskimi, czasopismami literackimi („Bluszcz”, „Chimera”), tygodnikami „Przekrój” i „Wprost” oraz miesięcznikiem „Sukces”.

 

Twitter: @Marcelina.Szumer

Kontakt z autorką: szumer-brysz@tygodnik.com.pl

Artykuły

26.09.2022
Najznamienitszy meczet Diyarbakıru do VII wieku był kościołem św. Tomasza. Choć w tej części Turcji mieszkają dziś głównie kurdyjscy muzułmanie, dzwonnice w tym mieście mają takie samo...
19.09.2022
Wanda Błeńska była lekarką, która poświęciła życie leczeniu trędowatych w Ugandzie. Trwa jej proces beatyfikacyjny, na którym jednym z głównych świadków jest Beata Chomicz.
12.09.2022
Edukacja religijna, przez dziesięciolecia spychana w Turcji na margines, ma się dziś lepiej niż kiedykolwiek. Ale dotyczy to tylko wyznawców islamu.
30.05.2022
We wschodniej Turcji syryjscy chrześcijanie żyją od wieków. Choć otoczeni przez muzułmanów, nigdy nie zrezygnowali ze swojej wiary i języka.
09.05.2022
Tutaj według miejscowej tradycji przyszedł na świat prorok Abraham. Do jaskini, w której miał spędzić pierwsze lata życia, ciągną pielgrzymki – nie tylko muzułmanów.
15.04.2022
Nauczali tu święci Piotr i Paweł i po raz pierwszy nazwano w tym miejscu wiernych chrześcijanami. Antiochia Syryjska, dziś turecka Antakya, była drugim po Jerozolimie centrum...
07.02.2022
Do niedawna pełniły rolę muzeów. Teraz płynie z nich wołanie na modlitwę, podnoszące słupki poparcia dla władz.
17.01.2022
Jako jedni z pierwszych przyjęli chrześcijaństwo. Zachowali własny język, wiarę i tradycję. Społeczność Udynów w Azerbejdżanie ma się dziś lepiej niż kiedykolwiek.
27.09.2021
Choć Żydzi w Izmirze od wieków modlili się tuż obok muzułmanów, ich dziedzictwo popadło w zapomnienie. Dziś to się zmienia.
22.03.2021
W piątek około północy Recep Tayyip Erdoğan podpisał dekret wypowiadający Konwencję Stambulską. Obrońcy praw kobiet twierdzą, że decyzja prezydenta nie ma mocy prawnej, ale nie wiadomo, czy...

Strony