Dziennikarka, korespondentka „Tygodnika Powszechnego” z Turcji, stały współpracownik Działu Zagranicznego Gazety Wyborczej, laureatka nagrody Media Pro za cykl artykułów o problemach polskich studentów. Autorka książki „Wróżąc z fusów” – zbioru reportaży z Turcji. Studiowała pedagogikę na Uniwersytecie Warszawskim i kulturoznawstwo na UAM w Poznaniu. Interesuje się problemami społeczeństw wielokulturowych zwłaszcza na terenie Turcji i dialogiem międzykulturowym, o czym regularnie pisze na swoim blogu Kawa po turecku. Miłośniczka tureckiej muzyki ludowej. Współpracowała z dziennikami ogólnopolskimi, czasopismami literackimi („Bluszcz”, „Chimera”), tygodnikami „Przekrój” i „Wprost” oraz miesięcznikiem „Sukces”.

 

Twitter: @Marcelina.Szumer

Kontakt z autorką: szumer-brysz@tygodnik.com.pl

Artykuły

27.01.2020
Jeszcze dwie dekady temu Polacy pielgrzymowali do tureckich miejsc związanych z pierwszymi wspólnotami chrześcijańskimi. Dziś biura rezygnują z takich ofert z braku chętnych.
21.10.2019
My okupujemy ich plaże, oni wybierają nasze uniwersytety. W ciągu niespełna dekady liczba Turków uczących się w Polsce wzrosła ośmiokrotnie.
19.08.2019
Spór o Hagię Sophię nie ustaje, a prawo do świątyni roszczą sobie nie tylko muzułmanie.
11.08.2019
To pierwszy chrześcijański kościół, jaki powstanie w Turcji od czasów sułtanatu.
Protesty syryjskich uchodźców i tureckich obrońców praw człowieka, Stambuł, 2 sierpnia 2019 r. / Fot. Ozan Kose / AFP / East News
06.08.2019
„Nie jesteśmy nielegalni”, „Bycie uchodźcą to nie grzech” – to tylko niektóre hasła, z jakimi Syryjczycy wyszli na tureckie ulice. Protestują po decyzji gubernatora Stambułu, który...
30.07.2019
Wspiera i jednoczy religijne mniejszości oraz obala mity, przesądy i fałszywe przekonania na temat wyznawców Chrystusa. Sat-7, jedyny chrześcijański kanał telewizyjny na Bliskim Wschodzie,...
08.07.2019
Zbawca, święty człowiek, nasz ojciec, jedyny w Europie: tak syryjscy uchodźcy, którzy w Turcji znaleźli dom i obywatelstwo, mówią o jej prezydencie. Ale gdy Erdoğan cieszy się z nowych...
01.07.2019
Przegrana rządzącej partii AKP w wyborach na burmistrza Stambułu to jeden ze skutków polityki Recepa Tayyipa Erdoğana. Kolejne kłopoty może przynieść mu lawirowanie między Rosją i USA.
14.01.2019
Napady na kościoły, sprawa pastora Brunsona, przejmowanie przez państwo kościelnego mienia. Chrześcijanom w Turcji żyje się coraz trudniej.
22.10.2018
Jedni znali swoje korzenie, inni dopiero je odkrywają i poznają tragiczne losy własnych rodzin. Po latach w ukryciu żyjący w Turcji Ormianie wracają do religii przodków.

Strony