Reklama

Dziennikarka, korespondentka „Tygodnika Powszechnego” z Turcji, stały współpracownik Działu Zagranicznego Gazety Wyborczej, laureatka nagrody Media Pro za cykl artykułów o problemach polskich studentów. Autorka książki „Wróżąc z fusów” – zbioru reportaży z Turcji. Studiowała pedagogikę na Uniwersytecie Warszawskim i kulturoznawstwo na UAM w Poznaniu. Interesuje się problemami społeczeństw wielokulturowych zwłaszcza na terenie Turcji i dialogiem międzykulturowym, o czym regularnie pisze na swoim blogu Kawa po turecku. Miłośniczka tureckiej muzyki ludowej. Współpracowała z dziennikami ogólnopolskimi, czasopismami literackimi („Bluszcz”, „Chimera”), tygodnikami „Przekrój” i „Wprost” oraz miesięcznikiem „Sukces”.

 

Twitter: @Marcelina.Szumer

Kontakt z autorką: szumer-brysz@tygodnik.com.pl

Artykuły

27.09.2021
Choć Żydzi w Izmirze od wieków modlili się tuż obok muzułmanów, ich dziedzictwo popadło w zapomnienie. Dziś to się zmienia.
22.03.2021
W piątek około północy Recep Tayyip Erdoğan podpisał dekret wypowiadający Konwencję Stambulską. Obrońcy praw kobiet twierdzą, że decyzja prezydenta nie ma mocy prawnej, ale nie wiadomo, czy...
15.03.2021
Armenia, która zwróciła Azerbejdżanowi sporne tereny, obawia się o los tamtejszych chrześcijan. Ale Azerowie przypominają, że prócz Kościoła ormiańskiego mają na odzyskanych ziemiach „...
05.10.2020
Proces za obrazę postaci z serialu? W Turcji to możliwe. Historyczne seriale to miłość Turków, a prezydent Erdogan umiejętnie zarządza tęsknotą za wielkością Imperium Osmańskiego.
20.07.2020
Stało się to, czego obawiali się chrześcijanie na całym świecie. Po 86 latach Hagia Sophia znów jest meczetem.
12.06.2020
Pod koniec maja Turcy świętowali 567. rocznicę zdobycia Stambułu przez Mehmeda II, który przekształcił kościół Mądrości Bożej w meczet. Prezydent Erdoğan chce dorównać osmańskiemu sułtanowi...
27.01.2020
Jeszcze dwie dekady temu Polacy pielgrzymowali do tureckich miejsc związanych z pierwszymi wspólnotami chrześcijańskimi. Dziś biura rezygnują z takich ofert z braku chętnych.
21.10.2019
My okupujemy ich plaże, oni wybierają nasze uniwersytety. W ciągu niespełna dekady liczba Turków uczących się w Polsce wzrosła ośmiokrotnie.
19.08.2019
Spór o Hagię Sophię nie ustaje, a prawo do świątyni roszczą sobie nie tylko muzułmanie.
11.08.2019
To pierwszy chrześcijański kościół, jaki powstanie w Turcji od czasów sułtanatu.

Strony