Reklama

Pielgrzymka dziadka Fedira

Pielgrzymka dziadka Fedira

14.08.2017
Czyta się kilka minut
Okazały pomnik, upamiętniający ofiary masakry w „kotle iłowajskim” w sierpniu 2014 r., stoi w niewielkiej wiosce na ukraińskim Podkarpaciu. Dlaczego tutaj?
Pomnik w Bani Lisowickiej, lipiec 2017 r. MARTA SIEWIERA-PIĘCIAK
J

Jeśli tylko pogoda i zdrowie pozwolą, dziadek Fedir przemierza tę drogę codziennie.

Aby odwiedzić wnuka, nie ma daleko. Mniej niż kilometr. Najpierw idzie drogą polną, utwardzaną (dom, w którym mieszka, dziś już samotnie jako wdowiec, stoi na skraju wioski: przedostatnia chata z prawej). Potem kawałek asfaltem. I już Fedir dochodzi do drogi krajowej H-10, która ze Stryja prowadzi na Iwano-Frankiwsk.

Jeszcze tylko trzeba przejść przez krajówkę – nie jest zbyt ruchliwa, ale raz już Fedir został potrącony (na szczęście niezbyt groźnie) – i już jest u celu. Bo cel pielgrzymki 86-letniego Fedira Brusa leży zaraz po drugiej stronie drogi H-10. Tu będzie mógł przysiąść, jak zwykle, na jednej z ławek wokół niewielkiego placyku. Plac wyłożono starannie nową kostką brukową. Także ławki są nowe, porządne.

Posiedzi, poduma. Pomodli się. Posprząta. Porozmawia. Z przyjezdnym,...

12545

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]