Reklama

Papierowe pojednanie

Papierowe pojednanie

27.06.2017
Czyta się kilka minut
Od zakończenia wojny domowej na Sri Lance minęło osiem lat, ale na zgodę między niedawnymi wrogami ciągle jest za wcześnie. Na przeszkodzie stoją zagarnięta ziemia, zaginieni ludzie oraz przepaść ideowa.
Protest Tamilów w Dżafnie, stolicy zamieszkanej przez nich Prowincji Północnej, wiosna 2017 r. Tomasz Augustyniak
P

 

Przed bazą wojskową w Keppapilau siedzi kilkadziesiąt osób. Po jednej stronie drogi rozstawili duży namiot, po drugiej zainstalowali polową kuchnię. Rozłożyli transparenty. Do ogrodzenia bazy nie mogą podejść, więc protestują jakieś sto metrów od bramy. Tej, za którą została cała ich wieś.

Armugam Vellaydampillai, hinduski duchowny i jeden ze stojących pod bramą, jest wzburzony. – To była duża wioska. Domy, pola, świątynie, szkoła, przedszkole z placem zabaw, biblioteka, hala targowa, dwa cmentarze... – wylicza. – A teraz wojskowi podobno budują tam ośrodek wypoczynkowy dla swoich rodzin. Nie dostali żadnych zezwoleń, a nam mówią, że protestując blokujemy im drogę. To oni blokują naszą drogę!

Któregoś dnia dawni mieszkańcy zastawili ciężarówkami wyjazd z bazy. Oficer krzyknął, że jeśli się nie wyniosą, żołnierze będą do nich strzelać. Skończyło się na wezwaniu...

16720

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]