Reklama

Ujarzmić smoka

Ujarzmić smoka

11.08.2008
Czyta się kilka minut
"Chiny to śpiący gigant, a gdy się zbudzi, to zadziwi świat" - miał powiedzieć Napoleon Bonaparte. Gigant już się zbudził. Olimpiada będzie tego najlepszym dowodem.
J

Jeszcze rok temu wokół stacji metra w Pekinie gromadzili się żebracy. W pamięci utkwił mi beznogi inwalida, który w centrum miasta wczołgiwał się do wagonu z puszką na datki. Dziś ich nie ma. Plac przed dworcem centralnym, przez który trudno było przejść i nie wdepnąć w plwociny, jest czysty. Z Wangfujing - głównego deptaka w mieście - poznikały dziewczyny szukające łatwego zarobku.

W przededniu igrzysk oświetlona neonami Wangfujing, z gwarnym, swobodnym tłumem, z rzędami straganów i otwartymi do późna sklepami, nastrojem niczym nie ustępuje innym azjatyckim metropoliom. Podobnie jest w Hongkongu, Tajpej, Singapurze.

Olimpijski makijaż kładziono jednak w żelaznych rękawiczkach: całe kwartały dzielnic Pekinu były równane z ziemią, by zrobić miejsce na obiekty sportowe; przesiedlono setki tysięcy osób; zatrudnionym na budowach robotnikom z ...

17918

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]