Reklama

Pietia uderza z ukrycia

Pietia uderza z ukrycia

30.06.2017
Czyta się kilka minut
Piotr Szeptyński, ekspert w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego: Pojawiły się hipotezy, że ostatni atak wirusowy to zasłona dymna dla czegoś większego. Na przykład preludium do militarnej interwencji na Ukrainie.
ALEXANDER RYUMIN / GETTY IMAGES
M

MICHAŁ KUŹMIŃSKI: Co uderzyło w sieci we wtorek, 27 czerwca?

PIOTR SZEPTYŃSKI: Początkowo wydawało się, że komputery – najpierw na Ukrainie, a potem w innych miejscach tego regionu i świata – zaatakował wirus Petya, który jest złośliwym oprogramowaniem typu ransomware. Czyli takim, które szyfruje pliki użytkownika, aby wymusić na nim okup za odszyfrowanie.

Szybko się jednak okazało, że to nie do końca tak...

Owszem, użytkownicy tracili dostęp do swoich danych na komputerach, na ekranach pojawiało się żądanie zapłaty 300 dolarów w bitcoinach [rodzaj quasi-waluty, używanej w transakcjach w internecie – red.]. Ale badacze udowodnili, że utraconych danych nie uda się odszyfrować mimo zapłaty okupu. Co więcej, cyberprzestępcy polecili wysyłać sobie...

16529

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]