Reklama

Cmentarzysko imperiów marzy o normalności

Cmentarzysko imperiów marzy o normalności

14.08.2017
Czyta się kilka minut
Panują tu teoretyczna demokracja, teoretyczna niepodległość i praktyczna niestabilność. Oraz bieda, terror i gotowość do nowej wojny domowej. Ale my, Afgańczycy, wierzymy, że jest nadzieja.
Świętowanie wiosny na wzgórzach nad Kabulem, 23 marca 2017 r. MOHAMMAD ISMAIL / REUTERS / FORUM
J

Jest 19 sierpnia. Kabul, Afganistan. Przybywają tłumnie z odległych rejonów, pokonują pasma gór, których szczyty zdobywają czołowi polscy alpiniści. Wielu podąża na piechotę. Oni, którzy chcą być częścią wielkiego święta narodowego. Pasztun, Hazar, Tadżyk i wielu innych. Tysiące ludzi gromadzą się przy placu Meidan-e Chaman-e Hozuri, pod wzgórzem, na którym wznosi się forteca Balla Hissar.

Zjeżdżają też przedstawiciele zagranicznych firm, by prezentować swoje produkty w mieście słynącym z szybkiego rozwoju gospodarczego, dobrej edukacji oraz bezpieczeństwa.

O tym mieście piszą wszak poeci i śpiewają artyści.

Przez następne dni w Kabulu będą odbywać się huczne obchody, upamiętniające podpisanie traktatu pokojowego w Ravalpindi w 1919 r. (zakończył on trzy wojny między Wielką Brytanią a Afganistanem).

Gwiazdy estrady, z kraju i zagranicy, przybywają na...

14506

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Tekst jest merytoryczny, solidny, w żadnym wypadku nie propagandowy. Moim zdaniem J. ma niekwestionowaną przewagę: upór, zdecydowanie, brak jakichkolwiek skrupułów... Pytanie: czy takiej osobowości jestem zwolennikiem?

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]