Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja Tygodnika Powszechnego
Szukaj
Szukaj
User Menu
Zaloguj
Link do sklepu
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja Tygodnika Powszechnego
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Menu sklepu
Kup Tygodnik
Tygodnik Powszechny TP 25/2008
Data wydania:
22.06.2008
Numer wydania:
25
Rok wydania:
2008
Komentarze
Irlandzkie weto, prestiż Polski
Roman Graczyk
Nie należy udawać, że irlandzkie "nie" wobec traktatu lizbońskiego nic nie zmienia, a już z pewnością nie należy używać argumentu, że jeden mały kraj…
Stracone punkty
Dariusz Jaworski
Złodziej, oszust, pijak, drukarz (w sensie: człowiek, który "wydrukował", tzn. sprzedał mecz) - to najłagodniejsze ze słów wypowiedzianych w…
Kraj
Knajpy, wyciągi, hotele
Michał Olszewski
Żeby dotknąć dylematów współczesnej turystyki, nie są konieczne wyjazdy do egzotycznych krajów. Tam, gdzie pojawia się wypoczynek masowy, pojawiają się też…
Życie zakryte
Jerzy Sosnowski
Przedstawienie czyjejś tragedii jako przykładu oznacza jej użycie - do celów mniej lub bardziej szlachetnych, ale zawsze użycie.
Brzytwa lewicy
Jarosław Flis
Skierowana przeciw Kościołowi strategia nowego lidera SLD Grzegorza Napieralskiego może być pomysłem na przetrwanie Sojuszu. Ale nie na powrót do politycznej…
Familijo za gardinami
Marek Szczepański
Prof. Marek Szczepański, socjolog: Na Śląsku wciąż trwa pamięć o rodzinie z filmów Kutza - ludzie tęsknią za domem hierarchicznym, uporządkowanym, gdzie panują…
Wielka Pardubicka
Ignacy Szczepański
Czasem antenowym TVP handlują hurtownicy. Misja uważana jest za rzecz wstydliwą - dlatego wypełnia się ją głównie w nocy.
Koniom lżej
Marek Bieńczyk
Najbardziej na całej tej historii zyska może polszczyzna. Zawsze będzie o parę idiomów więcej: młode pokolenia nie wiedziały już, kim był Paduranu, teraz będą…
Walicki i sarmackie omamy
Bronisław Łagowski
Niezdolni do ułożenia normalnych stosunków z innymi narodami, jedne chcemy prowadzić, inne brać pod swoją protekcję, silniejszym wskazywać cele, mądrzejszych…
Wiara
Czytania liturgiczne (22–29 VI)
12. NIEDZIELA ZWYKŁA: Jr 20, 10-13; Ps 69; Rz 5, 12-15; Mt 10, 26-33;
Ewangelia i Ketman
O. Wiesław Dawidowski
Jak się zachować, gdy za przynależność do uczniów Chrystusa trzeba zapłacić dużą cenę? Dzięki Bogu, w dzisiejszej Polsce nikt nie wymaga od nas męczeństwa, ale…
Szlak Bożych nomadów
Abp Józef Życiński
[Abraham] wyszedł, nie wiedząc, dokąd idzie… Oczekiwał miasta zbudowanego na silnych fundamentach, którego architektem i budowniczym jest sam Bóg. Hbr 11, 8. 10
Nieodwracalne
Ks. Adam Boniecki
Przerwanie ciąży jest traumą, którą wiele kobiet nosi w sobie do końca życia. Ale macierzyństwo w wieku 15 lat także jest przeżyciem, które zostawia ślady.
Czas na edukację seksualną
Ks. Jacek Prusak SJ
Ochrona życia to jedno. Dyskusja nad tym, jak pomagać nastolatkom przeżywać ich seksualność i jak o niej edukować - to zupełnie inna sprawa.
Jaką Bóg ma płeć?
Ks. Andrzej Draguła
Tak postawione pytanie skojarzyło mi się natychmiast z książką "Dieu est-il la?que?", co można by przetłumaczyć: "Czy Bóg jest świeckim?".
Gdzie się podziali myśliciele
Robert Mickens
Kardynał Godfried Danneels z Belgii, jeden z największych intelektualistów wśród kardynałów, przechodzi na emeryturę.
Ile dróg do Boga
Piotr Sikora
Praktykowanie medytacji zen przez chrześcijan ożywia istotne, a zapomniane elementy naszej wiary - twierdzi o. Hugo Lassalle. Czy nie lekceważy jednak…
Świat
Świat moralnego turysty
Teresa Stylińska
Gdy mowa o turystyce, słowo "etyka" pada rzadko. Ale czy etyczne jest zostawianie swych pieniędzy w krajach łamiących prawa człowieka? Polacy jeżdżą…
Łaska na szlaku
Bartek Dobroch
Do Namche Bazar - stolicy Szerpów - pozostawało jakieś pół dnia marszu. Przechodziliśmy przez wioskę, do której z położonej wyżej szkoły wracały po lekcjach…
Podróż trudniejszą drogą
Marek Kamiński
Do turystyki można i trzeba stosować kategorie etyczne. Zdarzają się przecież turyści-chuligani - przykładów nie trzeba szukać daleko, wystarczy popatrzeć na…
Unia szuka planu C
Wojciech Lubowiecki
Szefowie europejskich rządów będą zastanawiać się teraz, jak znaleźć wyjście z impasu po odrzuceniu przez Irlandię traktatu lizbońskiego. Podpowiadamy…
Szkoły wstydu
Ks. Andrzej Draguła
W imieniu rządu Kanady premier Stephen Harper przeprosił rdzenną ludność: Indian, Inuitów (Eskimosów) i Metysów za przymusową asymilację dzieci w rządowych…
Czekając na zmianę
Olaf Osica z Waszyngtonu
Obama czy McCain? To pytanie zadaje sobie nie tylko Ameryka, ale też jej wrogowie i sojusznicy. Także Polska: kto z tej dwójki byłby dla nas lepszy?
Polityczny majstersztyk
Magdalena Rittenhouse
Jego karierę porównuje się do sukcesów, które w latach 90. odnosiły firmy internetowe w Krzemowej Dolinie. Jak kiedyś twórcy Yahoo i Google, Barack Obama…
Impuls przyjdzie z Ameryki
Christoph Bertram
Christoph Bertram: Globalizacja pokazuje siłę powiązań Europy i Stanów. Nagle upadają banki w Niemczech, bo w USA jest kryzys finansowy i Amerykanie nie są w…
Historia
Tylko 40 procent
Jochen Staadt
Jochen Staadt: Porównywanie rozliczeń z komunizmem do polowań na czarownice jest krzywdzące dla czarownic - niewinnych kobiet, ściganych przez fanatyków. Bo…
Przeszłość nie chce przeminąć
Joachim Trenkner
Choć od upadku komunizmu minęło prawie 20 lat, w Niemczech na jaw nadal wychodzą fakty z przeszłości ludzi, którzy współpracowali ze Stasi.
Inny Lech
Dominika Rafalska
Bohater Października 1956 jest dziś w Polsce niemal zupełnie zapomniany.
Jak zostałem faszystą
Richard Wagner
Jeden z tych, którzy szczególnie gorliwie donosili na mnie do Securitate, po 1989 roku wyemigrował z Rumunii do Niemiec - i został równie gorliwym działaczem…
Nauka
Siostra Ziemi
Rafał Motriuk
Astronomowie z Polski, USA, Japonii i Nowej Zelandii odkryli najmniejszą znaną planetę poza układem słonecznym. Planeta MOA-2007-BLG-192Lb ma masę zaledwie…
Pomocna dłoń
Rafał Motriuk
Brytyjska Królewska Akademia Inżynierii rozdała prestiżowe technologiczne nagrody MacRoberta. Najwyższe wyróżnienie zdobyła sztuczna dłoń o nazwie i-LIMB.…
Świat kubitów
Arkadiusz Orłowski
Mechanika kwantowa mówi o zjawiskach będących obrazą dla zdrowego rozsądku: choćby o obecności w kilku miejscach naraz. Fizycy uczą się je wykorzystywać i…
Czy życie przyszło z kosmosu?
Józef Kaźmierczak
Naukowcy z Europy i USA odkryli, że związki budulcowe DNA, zawarte w meteorycie Murchisona, który spadł w Australii w 1969 r. nie powstały na Ziemi. Badacze…
Kultura
25/08
STOLICA APOSTOLSKA
Po Sasnalu
Łukasz Gazur
Polska sztuka ucieka w wyobraźnię. To nowi surrealiści, stroniący od rzeczywistości za oknem. Nie boją się szerokiej gamy barw ani zakamarków podświadomości.
Włócznia anioła
Andrzej Franaszek
Długo w noc chodziliśmy po Piazza del DuomoCzesław Miłosz
Śmierć w środku życia
Lektor
Frigyes Karinthy: PODRÓŻ WOKÓŁ MOJEJ CZASZKI - jest cenionym pisarzem i wziętym felietonistą, przygotowuje właśnie nową książkę, wygłasza odczyty, doradza…
Promenada współczesności
Piotr Kosiewski
Przykryta szklanymi kopułami hala paryskiego Grand Palais powstała z okazji wystawy światowej w 1900 r. Jest to wnętrze gigantyczne (ponad 13 tys. m kw.!) -…
„Paranoid Park”
Michał Oleszczyk
Gus Van Sant musi być fatalnym kierowcą. Jego filmy, przynajmniej te z ostatnich lat ("Gerry", "Słoń", "Last Days"), świadczą o…
25/08
Przyznano Nagrodę Literacką Gdynia.
Prosta historia
Daniel Cichy
Operowe superwidowiska rządzą się swoimi prawami. Ma być kolorowo, efektownie, trochę elitarnie - a jednocześnie swojsko, z bigosem i piwem w plastikowych…
„The Classical Variations”
Adam Poprawa
Ten album może być dogodnym wprowadzeniem w muzykę Uri Caine’a, aczkolwiek aż jedenaście spośród dwudziestu ścieżek ukazuje się tu po raz pierwszy. Niemniej…
„Matematyk”
Maciej Woźniak
Po Black Sabbath trudno jest zagrać jakieś nowe, interesujące riffy" - powiedział w telewizji Maciej Maleńczuk i ta płyta potwierdza jego słowa. Cieszą…
Przyjaciele Pyjasa
Wojciech Pięciak
Wyprodukowany przez TVN dokument można porównywać z niemieckim "Życiem na podsłuchu". Oba łączy to samo słowo: zdrada.
25/08
Kredens
Felietony
Neuropa
Jan Klata
W Niemczech wszyscy się cieszą. Cieszą się Portugalczycy, cieszą się Chorwaci. Nawet ci się cieszą, co to w sumie powinni się pocieszać, a nie cieszyć - ale…
Fotografia sprzed lat
Marian Stala
1W poniedziałek, 9 czerwca, znalazłem na drugiej stronie "Rzeczpospolitej" notę o przedpremierowym pokazie filmu "Trzech kumpli",…
Okrucieństwo ołówka
Wojciech Bonowicz
Pisarz, jak każdy człowiek, ma swoje przyzwyczajenia. Na przykład Wiesław Myśliwski pisze powieści ołówkiem. Przez całe lata był to ołówek 3H, twardy, ale…
Myślenie życzeniowe
Józefa Hennelowa
Lubią je i stosują ludzie różnego pokroju, ale spostrzegam, że coraz bardziej ono właśnie zaczyna mi odpowiadać. Pewnie dlatego, że im bardziej jest się na…
Zmysły
Piłka psuje się od środka
Wojciech Lubowiecki
Tak jak prezydentem Stanów Zjednoczonych zawsze zostaje ten kandydat, który zgromadzi największe fundusze na kampanię, tak w świecie futbolu wygrywają ostatnio…
Dodatki w numerze TP 25/2008
Ku Nowej Energii (25/2008)
Dokąd zmierza prąd?
Ireneusz Chojnacki
Ryzyko ograniczenia dostaw energii rośnie z każdym miesiącem: popyt na energię wzrasta, a inwestycji w energetykę jest jak na lekarstwo.
W skrócie
Szklarnia jak futbolówka
Oszczędzam, zarabiam
Dariusz Szwed
Ewa Zbiegieni: Dlaczego oszczędza Pan energię?
Hypermilerzy chcą ratować świat
Piotr Siergiej
Na przykładzie Stanów Zjednoczonych widać dobrze paradoks globalny: mimo że coraz lepiej potrafimy oszczędzać energię, potrzebujemy jej coraz więcej.
Nadzieja w Nabucco
Agata Łoskot-Strachota
Sama dywersyfikacja nie rozwiąże problemów Polski z paliwami.
Gdzie wiatr wieje na darmo
Maciej Duraczyński
Polska musi błyskawicznie zainwestować w energie odnawialne. W innym przypadku zostaniemy zmuszeni do nabywania "zielonej energii" od państw, które…
Od wiatraka do farm wiatrowych
IV tysiąclecie p.n.e.
Manhattan mekką ekologów ?
Według magazynu "Wired" najbardziej przyjaznym środowisku miejscem na świecie jest prawdopodobnie... Manhattan.