Ładowanie...
W skrócie
W skrócie
Niezwykły przykład wykorzystania praw fizyki do oszczędzania energii można oglądać w Stryszowie koło Krakowa, w gospodarstwie Jadwigi Łopaty, laureatki nagrody Goldmana, czyli ekologicznego Nobla. Działaczka Międzynarodowej Koalicji dla Ochrony Polskiej Wsi wybudowała szklarnię w kształcie kuli. Dzięki takiemu ułożeniu powierzchni, do wnętrza wpada więcej promieni słonecznych. Efektywność takiego rozwiązania jest wyższa o 20 proc. od typowych kształtów, spotykanych na działkach. Tu także działa instalacja (na zdjęciu g) do pasywnego wykorzystania energii słonecznej w mieszkaniu - do bryły budynku dobudowana jest szklarnia o kącie nachylenia 60 stopni. Promienie słońca nagrzewają za dnia gliniano - kamienną posadzkę, która oddaje ciepło nocą.
Kosztowne ciepło
Szczegółowe informacje na temat stosunku Polaków do oszczędzania energii i świadomości ekologicznej przynosi najnowszy raport przygotowany przez producenta izolacji mineralnych Rockwool we współpracy z Krajową Agencją Poszanowania Energii i OBOP. Gdyby zmierzyć energochłonność polskich gospodarstw domowych Polska wypadłaby fatalnie. Do ogrzewania nowych domów potrzebujemy 90-120 kWh/m kw. rocznie, w przypadku budynków sprzed 1985 r. dwukrotnie więcej. Duńczycy zużywają do 55 kWh/m kw. rocznie w nowych budynkach, Szwedzi jedynie 40.
Okazuje się też, że ponad 40 proc. zużywanej w Polsce energii przypada na budynki. 34 proc. przypada na budynki mieszkalne, reszta na szpitale i obiekty użyteczności publicznej. Przemysł zużywa
27 proc. Przeważająca większość Polaków uznaje jednak za najbardziej energochłonny sektor gospodarki jest przemysł.
Więcej informacji na stronie www.rockwool.pl
Pnącza w służbie portfela
Jednym ze sposobów na zmniejszenie kosztów ogrzewania jest umiejętnie dobrana zieleń na ścianach zewnętrznych domów.
Krajowa Agencja Poszanowania Energii informuje, że powłoka roślinna latem chroni pomieszczenia przed nagrzaniem, a po zrzuceniu liści ogrzewa elewację.
Obniżenie temperatury powierzchni ścian poprzez ich zacienienie zmniejsza napięcia termiczne w ścianach. Okrywy roślinne w postaci pnączy, pergoli czy po prostu drzew tym różnią się od rozwiązań technicznych, że same nie znoszą upałów i dzięki posiadaniu mechanizmów chłodzenia aktywnie zmniejszają swoją temperaturę.
Wydzielanie pary sprawia, że powietrze przy ścianach ma zwiększoną wilgotność i niższą temperaturę.
Gatunki zimozielone chronią powierzchnię ścian budynków przed chłodzeniem uniemożliwiając powietrzu ruch wzdłuż powierzchni ściany i tym samym zmniejszając straty konwekcyjne (zmniejszenie przyściennej, ruchomej warstwy powietrza transportującej ciepło od cieplejszej ściany do chłodniejszego otoczenia).
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
Podobne teksty
Newsletter
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]