Reklama

Unia szuka planu C

Unia szuka planu C

17.06.2008
Czyta się kilka minut
Szefowie europejskich rządów będą zastanawiać się teraz, jak znaleźć wyjście z impasu po odrzuceniu przez Irlandię traktatu lizbońskiego. Podpowiadamy rozwiązanie.
H

Historia lubi się powtarzać, proszę państwa" - mawiał legendarny komentator piłkarski Jan Ciszewski. Najwyraźniej Unia Europejska rządzi się podobnymi prawami jak futbol.

Unijni politycy, zwłaszcza ci z dłuższym stażem, zapewne mają dziś poczucie déj? vu. Irlandia znowu powiedziała "nie". Niezbędny Europie traktat postnicejski, którego nie udało się sprzedać obywatelom pod nazwą konstytucji, a który z trudem przepakowano w Lizbonie, po raz kolejny padł ofiarą grupy opornych obywateli. Tym razem szalę przeważyło niemal dokładnie sto tysięcy Irlandczyków.

Irlandia mówi "nie"

Jak na ironię, to Irlandia jest często podawana za przykład kraju, który bardzo skorzystał na członkostwie w "klubie", a sami Irlandczycy należą do prounijnie nastawionych społeczeństw. Owszem, ale na odrzucenie traktatu złożyły się czynniki...

12358

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]