Reklama

Czas na edukację seksualną

17.06.2008
Czyta się kilka minut
Ochrona życia to jedno. Dyskusja nad tym, jak pomagać nastolatkom przeżywać ich seksualność i jak o niej edukować - to zupełnie inna sprawa.
W

Wracaliśmy tramwajem po zajęciach w jednej z amerykańskich uczelni. On "ucząc się na księdza" na wydziale teologii, ja tuż po święceniach. On był psychiatrą w klinice w Harvardzie, ale postanowił, że zostanie jezuitą. Ja już nim byłem, ale studiowałem psychoterapię. Rozmowa zeszła na trudności nastolatków.

Do dziś pamiętam żartobliwe słowa, które miały ostudzić moją wiarę w ich zdolność do podejmowania racjonalnych wyborów w sprawach inicjacji seksualnej: "Pokażę ci zdjęcie mózgu przeciętnego nastolatka. Gdybyś nie rozeznał się w kolorach, to ci powiem, że się świeci i nagrzewa od hormonów. O czymś innym niż o seksie potrafią myśleć tylko przez nieuwagę". Obaj byliśmy zgodni: wiedza o życiu seksualnym powinna być przekazywana w domu i szkole. Bo adekwatna pomoc w dojrzałym przejściu przez okres adolescencji to nie lada zadanie wychowawcze - zwłaszcza gdy...

5653

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]