Reklama

Czas na edukację seksualną

Czas na edukację seksualną

17.06.2008
Czyta się kilka minut
Ochrona życia to jedno. Dyskusja nad tym, jak pomagać nastolatkom przeżywać ich seksualność i jak o niej edukować - to zupełnie inna sprawa.
W

Wracaliśmy tramwajem po zajęciach w jednej z amerykańskich uczelni. On "ucząc się na księdza" na wydziale teologii, ja tuż po święceniach. On był psychiatrą w klinice w Harvardzie, ale postanowił, że zostanie jezuitą. Ja już nim byłem, ale studiowałem psychoterapię. Rozmowa zeszła na trudności nastolatków.

Do dziś pamiętam żartobliwe słowa, które miały ostudzić moją wiarę w ich zdolność do podejmowania racjonalnych wyborów w sprawach inicjacji seksualnej: "Pokażę ci zdjęcie mózgu przeciętnego nastolatka. Gdybyś nie rozeznał się w kolorach, to ci powiem, że się świeci i nagrzewa od hormonów. O czymś innym niż o seksie potrafią myśleć tylko przez nieuwagę". Obaj byliśmy zgodni: wiedza o życiu seksualnym powinna być przekazywana w domu i szkole. Bo adekwatna pomoc w dojrzałym przejściu przez okres adolescencji to nie lada zadanie wychowawcze - zwłaszcza gdy...

5653

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]