Reklama

„Matematyk”

17.06.2008
Czyta się kilka minut
Po Black Sabbath trudno jest zagrać jakieś nowe, interesujące riffy" - powiedział w telewizji Maciej Maleńczuk i ta płyta potwierdza jego słowa. Cieszą hardrockowe fascynacje, cieszy oldskulowe granie z gitarami na zapiaszczonych przesterach, tyle że na dłuższą metę taka muzyka, jeśli jest pozbawiona nośnych motywów - np. wspomnianych riffów - robi się nudna.
T

Trzy lata po "Demonologic" Homo Twist powraca z materiałem bardziej urozmaiconym, ale nadal opartym na ciężkim, surowym brzmieniu. Słychać w nim trochę bluesa, trochę psychodelii i trochę prób rytmicznego rozruszania kawałków (m.in. przez nieparzyste podziały czy zmiany tempa). Całość opiera się na "kubistycznych", kanciastych figurach, odgrywanych z zaangażowaniem, ale bez szczególnego polotu - mimo iż podstawowy skład grupy uzupełniają goście: Jan Borysewicz (solo gitary w zgrabnym "Panie Janku, dwieście złotych"), Antoni Gralak (trąbka w "Powiedz mi, ogniu") oraz Dariusz Kozakiewicz (gitara w klasycznym utworze Tadeusza Nalepy "Zdarzyło się to"). Łamiący się zaśpiew Maleńczuka nie brzmi zbyt przekonująco, kiedy towarzyszy metalowym kawałkom, i zdecydowanie lepiej sprawdza się przy lżejszych aranżacjach (np. w ciekawie zwichrowanych "Andaluzyjskich stelażach" i w chyba...

1936

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]