Reklama

Przyjaciele Pyjasa

17.06.2008
Czyta się kilka minut
Wyprodukowany przez TVN dokument można porównywać z niemieckim "Życiem na podsłuchu". Oba łączy to samo słowo: zdrada.
Trzech kumpli, jeszcze razem. Na zdjęciu aktorzy odtwarzający (od lewej) Pyjasa, Wildsteina i Maleszkę /fot. TVN
N

Na początku było trzech przyjaciół. Wtedy, ponad 30 lat temu, nie było jeszcze polityki. Była młodość, wspólne studia (polonistyka na UJ) i podobne podejście do życia: te same ambicje, ta sama chęć dokonania czegoś - a równocześnie anarchia, pragnienie wolności. Albo raczej zrzucenia ograniczeń.

Także tych ludzkich, rodzinnych. Wszyscy trzej pochodzili z prowincji. Leszek i Bronek dzieciństwo mieli fatalne. Najszczęśliwsze - najmłodszy Staszek, rocznik 1953. On też był najspokojniejszy: poeta, nawet nie za bardzo garnął się do działalności antypaństwowej. Za to Bronek i Leszek (obaj rocznik 1952) doskonale wpisywali się w to, co wówczas określano mianem "typa aspołecznego". Od wyglądu (długie włosy, niedbały ubiór) po styl życia - imprezy, muzyka, alkohol, włóczęgi po kraju autostopem i bez pieniędzy. No i oczywiście lektury czy dyskusje: o literaturze,...

6513

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]