Reklama

Jak zostałem faszystą

17.06.2008
Czyta się kilka minut
Jeden z tych, którzy szczególnie gorliwie donosili na mnie do Securitate, po 1989 roku wyemigrował z Rumunii do Niemiec - i został równie gorliwym działaczem ziomkostw.
I

Ich zwykły dzień zaczyna się między pół do ósmej a ósmą, od wspólnego śniadania, które spożywają w kuchni. Potem każde wycofuje się do swojego pokoju i zaczyna pracę. Piszą od razu na maszynie do pisania, po niemiecku i najwyraźniej bez wysiłku, bo w każdym razie w koszach na śmieci nie ma prawie wyrzuconych kartek. Mówią, że piszą to, co chcą napisać i tylko to".

Obserwacje te nie pochodzą z jakiejś powieści. Zostały uwiecznione w raporcie, który znalazłem w moich aktach Securitate [tajnej służby komunistycznej Rumunii - red.]. Raport napisała przyjaciółka mojej ówczesnej żony. Odwiedziła nas wiosną 1989 r. w Berlinie Zachodnim, a spisała po tym, jak wróciła. Nie wiem, dlaczego go napisała, nie wiem, dlaczego wtedy wróciła w ogóle do Rumunii. Nie mogę jej już o to zapytać, od tego czasu minęło 20 lat, a ona od dawna nie żyje.

Nie wiem zresztą...

6196

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]