Reklama

Śmierć w środku życia

17.06.2008
Czyta się kilka minut
Frigyes Karinthy: PODRÓŻ WOKÓŁ MOJEJ CZASZKI - jest cenionym pisarzem i wziętym felietonistą, przygotowuje właśnie nową książkę, wygłasza odczyty, doradza młodym adeptom literatury, czytelnicy rozpoznają go na ulicy, dzień ma wypełniony. Znajduje się u szczytu powodzenia - i wtedy właśnie w jego życie wkracza Nieznane.
S

Siedząc wieczorem przy stoliku budapeszteńskiej kawiarni, narrator "Podróży..." słyszy nagle ruszający pociąg, za nim odjeżdża drugi, trzeci, czwarty. Kłopot w tym, że w okolicy nie ma żadnej stacji ani linii kolejowej - to guz rosnący wewnątrz jego czaszki dał po raz pierwszy znać o swoim istnieniu.

Frigyes Karinthy (1887-1938), węgierski prozaik, poeta i dramaturg, publicysta i satyryk, tłumacz "Podróży Guliwera" Swifta i "Kubusia Puchatka" Milne’a, związany z dwutygodnikiem "Nyugat" (Zachód), najważniejszym pismem literackim Węgier pierwszych dekad zeszłego wieku, opowiedział własną historię. W 1936 roku rozpoznano u niego guza mózgu, operował go w Sztokholmie sławny szwedzki neurochirurg Herbert Olivecrona. Na kartach książki pojawia się nie tylko on oraz inni, węgierscy, austriaccy i szwedzcy lekarze, jest także żona Karinthy’ego i jego syn oraz...

4230

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]