Reklama

Inny Lech

17.06.2008
Czyta się kilka minut
Bohater Października 1956 jest dziś w Polsce niemal zupełnie zapomniany.
Z

Zaledwie 25-letni robotnik z fabryki "Żerań" Lechosław Goździk to nietypowy I sekretarz Komitetu Zakładowego PZPR. W odróżnieniu od innych, mówił prawdę. Chłopak o posturze amanta filmowego, stał się w 1956 r. przywódcą warszawskich robotników i idolem młodego pokolenia inteligenckiego, które domagało się reformy systemu. Miał talent oratorski: mówił szczerze i potrafił wyrazić pragnienia ludzi. Październik 1956 był jego czasem. Przemawiał w fabrykach i na uczelniach, wyciszał nastroje ludzi, którzy chcieli iść "na ambasadę sowiecką". Podkreślał potem, że największą zdobyczą Października było niedopuszczenie do rozlewu krwi. "Uznaliśmy, że dosyć już powstań narodowych, że nie chcemy być bohaterami, których przyszłe pokolenia będą opłakiwać" - mówił "Tygodnikowi" w 2006 r.

Dwa lata temu, na rocznicowych uroczystościach podkreślał, że polski Październik 1956...

3996

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]