Reklama

Przeszłość nie chce przeminąć

17.06.2008
Czyta się kilka minut
Choć od upadku komunizmu minęło prawie 20 lat, w Niemczech na jaw nadal wychodzą fakty z przeszłości ludzi, którzy współpracowali ze Stasi.
W

W przyszłym roku Niemcy wraz z Europą świętować będą jubileusz: 20 lat minie od upadku komunizmu. 20 lat - a mimo to tamta przeszłość nie chce odejść do historii. Cień rzuca zwłaszcza tajna policja Stasi. Ci, którzy donosili, zdradzali, łamali innym życie, nie mogą liczyć na rozgrzeszenie. Tym bardziej że nazwiska wielu dopiero teraz wychodzą na światło dzienne - w miarę, jak Urząd Birthler (odpowiednik IPN) opracowuje kolejne zasoby archiwalne. A ocenia się, że uporządkowano dopiero 40 proc. archiwum [patrz rozmowa poniżej - red.].

Zdrajca w todze adwokata

Nowe dokumenty pojawiają się też w przypadku postaci, o których przeszłości dyskutuje się od dawna. Na przykład Gregor Gysi: ten 60-letni polityk jest w Niemczech postacią znaną. Za czasów NRD jako adwokat bronił opozycjonistów, po 1989 r. współtworzył partię...

4790

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]