Reklama

Ładowanie...

Czy życie przyszło z kosmosu?

17.06.2008
Czyta się kilka minut
Naukowcy z Europy i USA odkryli, że związki budulcowe DNA, zawarte w meteorycie Murchisona, który spadł w Australii w 1969 r. nie powstały na Ziemi. Badacze twierdzą, że wczesne życie na naszej planecie mogło zaadaptować kosmiczne elementy nukleotydów do budowy kodu genetycznego.
M

Michał Kuźmiński: To brzmi jak historia rodem z Dänikena...

Prof. Józef Kaźmierczak, paleobiolog: ...ale mówimy o poważnym odkryciu, i to znanym od dawna. Do tej pory brakowało jednak twardych danych, których dostarczył meteoryt Murchisona. Wiadomo było, że występuje w nim cały zespół aminokwasów różnych od tych występujących w systemach żywych, ale przynajmniej w części z nich podejrzewano zanieczyszczenie materiałem ziemskim. Sam dostałem fragment tego meteorytu do badań, jednak brakło nam takich możliwości analitycznych, jakie miał zespół, który dokonał tego przełomowego odkrycia. Dzisiejsze techniki analityczne pozwoliły owe aminokwasy poddać analizie izotopowej i okazało się, że znalezione w nich zasady nukleinowe zawierały trwałe izotopy węgla o parametrach zdecydowanie wykraczających poza te znane na Ziemi. Do...

4143

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]