Reklama

Ładowanie...

Świat kubitów

17.06.2008
Czyta się kilka minut
Mechanika kwantowa mówi o zjawiskach będących obrazą dla zdrowego rozsądku: choćby o obecności w kilku miejscach naraz. Fizycy uczą się je wykorzystywać i pracują nad zaprzęgnięciem ich do pracy w nieistniejących jeszcze, niezwykłych komputerach.
M

Marzenia o magicznej technice, która rozwiąże za nas wszystkie problemy, towarzyszą ludzkości od zawsze. Wehikuł czasu, czapka-niewidka, siedmiomilowe buty i czarodziejska różdżka to tylko wybrane przykłady "wynalazków", których wspólną cechą jest zdolność do efektywnego rozwiązywania problemów będących poza zasięgiem aktualnie dostępnej technologii. Oraz fakt, że nie istnieją...

Czy komputer kwantowy - urządzenie, które wykorzystuje niezwykłe prawa mechaniki kwantowej do sprawniejszego wykonywania obliczeń - należy do tej samej kategorii złudnych "snów o potędze"?

Pisanie o komputerach kwantowych przypomina trochę recenzowanie nieistniejących książek. Jak jednak pokazują niektóre utwory Stanisława Lema, wnikliwa recenzja takiej książki pozwala lepiej zrozumieć, dlaczego powinna ona powstać.

Informacja jest fizyczna...

15108

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]