Reklama

Podróż trudniejszą drogą

Podróż trudniejszą drogą

17.06.2008
Czyta się kilka minut
Do turystyki można i trzeba stosować kategorie etyczne. Zdarzają się przecież turyści-chuligani - przykładów nie trzeba szukać daleko, wystarczy popatrzeć na Brytyjczyków przyjeżdżających do Krakowa.
A

Ale bywają też ludzie podróżujący inaczej, w głąb świata. Podróżowanie, jak wszystko w życiu, ma aspekt etyczny. Podróże pozwalają nam zajrzeć we własne człowieczeństwo, w to, co dała nam natura. Człowiek nie jest tabula rasa, przeciwnie: wiele rzeczy jest w nim zapisanych. Podróż pomaga te rzeczy poznać.

Turyści potrafią zostawiać za sobą tony śmieci (jako przykład niech posłużą Wyspy Kanaryjskie czy Karaiby), ale nie chodzi tylko o śmieci w sensie dosłownym. Byłem w niejednym miejscu, które stało się centrum przemysłu turystycznego - jak każdy przemysł, tak i ten niszczy autentyczność jakiegoś kawałka świata.

Ale dylematy podróżnika nie kończą się na ekologii. Dotykają też polityki. Sam odwiedziłem Kubę i dlatego nie sądzę, by trzeba było zakazywać podróży do krajów niedemokratycznych. Kuba jest częścią świata. Powróćmy myślami do czasów...

3825

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]