Reklama

Podróż trudniejszą drogą

17.06.2008
Czyta się kilka minut
Do turystyki można i trzeba stosować kategorie etyczne. Zdarzają się przecież turyści-chuligani - przykładów nie trzeba szukać daleko, wystarczy popatrzeć na Brytyjczyków przyjeżdżających do Krakowa.
A

Ale bywają też ludzie podróżujący inaczej, w głąb świata. Podróżowanie, jak wszystko w życiu, ma aspekt etyczny. Podróże pozwalają nam zajrzeć we własne człowieczeństwo, w to, co dała nam natura. Człowiek nie jest tabula rasa, przeciwnie: wiele rzeczy jest w nim zapisanych. Podróż pomaga te rzeczy poznać.

Turyści potrafią zostawiać za sobą tony śmieci (jako przykład niech posłużą Wyspy Kanaryjskie czy Karaiby), ale nie chodzi tylko o śmieci w sensie dosłownym. Byłem w niejednym miejscu, które stało się centrum przemysłu turystycznego - jak każdy przemysł, tak i ten niszczy autentyczność jakiegoś kawałka świata.

Ale dylematy podróżnika nie kończą się na ekologii. Dotykają też polityki. Sam odwiedziłem Kubę i dlatego nie sądzę, by trzeba było zakazywać podróży do krajów niedemokratycznych. Kuba jest częścią świata. Powróćmy myślami do czasów...

3825

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]