Reklama

Tylko 40 procent

17.06.2008
Czyta się kilka minut
Jochen Staadt: Porównywanie rozliczeń z komunizmem do polowań na czarownice jest krzywdzące dla czarownic - niewinnych kobiet, ściganych przez fanatyków. Bo fanatykami, którzy ścigali czarownice, byli oficerowie i konfidenci Stasi.
J

Joachim Trenkner: Jak duże jest dziś zainteresowanie tematyką Stasi?

Jochen Staadt: We wschodnich landach to temat nadal ważny. Nadal wielu ludzi chce wiedzieć, kto na nich donosił. W przestrzeni politycznej kwestia powiązań ze Stasi wywołuje zainteresowanie, gdy pojawiają się informacje o współpracy obecnych lub byłych polityków i mówią o tym media.

W ostatnich latach pojawiał się postulat, by akta Stasi przenieść do Archiwum Federalnego. Czy można zamknąć te archiwa, dopóki żyją ofiary tajnej policji?

Postulat, by akta przekazać do Archiwum Federalnego [odpowiednik Archiwum Państwowego - red.] podnoszą głównie zawodowi historycy. Z ich punktu widzenia to zrozumiałe: Bundesarchiv ma większe możliwości ogarnięcia archiwum Stasi niż Urząd Birthler, który zajmuje się także innymi sprawami, jak...

4073

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]