Reklama

Tylko 40 procent

Tylko 40 procent

17.06.2008
Czyta się kilka minut
Jochen Staadt: Porównywanie rozliczeń z komunizmem do polowań na czarownice jest krzywdzące dla czarownic - niewinnych kobiet, ściganych przez fanatyków. Bo fanatykami, którzy ścigali czarownice, byli oficerowie i konfidenci Stasi.
J

Joachim Trenkner: Jak duże jest dziś zainteresowanie tematyką Stasi?

Jochen Staadt: We wschodnich landach to temat nadal ważny. Nadal wielu ludzi chce wiedzieć, kto na nich donosił. W przestrzeni politycznej kwestia powiązań ze Stasi wywołuje zainteresowanie, gdy pojawiają się informacje o współpracy obecnych lub byłych polityków i mówią o tym media.

W ostatnich latach pojawiał się postulat, by akta Stasi przenieść do Archiwum Federalnego. Czy można zamknąć te archiwa, dopóki żyją ofiary tajnej policji?

Postulat, by akta przekazać do Archiwum Federalnego [odpowiednik Archiwum Państwowego - red.] podnoszą głównie zawodowi historycy. Z ich punktu widzenia to zrozumiałe: Bundesarchiv ma większe możliwości ogarnięcia archiwum Stasi niż Urząd Birthler, który zajmuje się także innymi sprawami, jak...

4073

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]