Reklama

Ładowanie...

Czekając na zmianę

17.06.2008
Czyta się kilka minut
Obama czy McCain? To pytanie zadaje sobie nie tylko Ameryka, ale też jej wrogowie i sojusznicy. Także Polska: kto z tej dwójki byłby dla nas lepszy?
P

Po dwóch kadencjach George’a W. Busha oczekiwanie na zmianę wydaje się jednoczyć wszystkich ze wszystkimi. Bo to, że polityka amerykańska - zarówno wewnętrzna, jak i zagraniczna - będzie musiała się zmienić, jest bezsporne.

W ciągu dwóch kadencji Busha Ameryka zmarnowała niewyobrażalny kapitał zaufania i wpływów. Choć nadal jest potęgą polityczną, gospodarczą i wojskową oraz punktem odniesienia dla milionów ludzi - widzących w niej spełnienie marzeń o wolności i demokracji - to Pax Americana należy dziś do przeszłości. Od Ameryki Łacińskiej, po Europę, Bliski Wschód i Azję - Ameryka znajduje się w defensywie. Na osąd historii i zrozumienie przyczyn takiego stanu przyjdzie jeszcze poczekać. Z pewnością nie jest to jedynie wynik błędów odchodzącego prezydenta ani też rezultat porwania sterów amerykańskiej polityki przez ludzi mających mocne poglądy na naturę...

3228

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny + KFF VOD 10
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet KFF VOD 10

Dostęp roczny + KFF VOD 10
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet KFF VOD 10 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]