Reklama

Ładowanie...

Pomocna dłoń

18.06.2008
Czyta się kilka minut
Brytyjska Królewska Akademia Inżynierii rozdała prestiżowe technologiczne nagrody MacRoberta. Najwyższe wyróżnienie zdobyła sztuczna dłoń o nazwie i-LIMB. Bioniczna dłoń wyposażona jest w komputer, który przekazuje sygnały z mózgu i steruje kilkoma niezależnymi silniczkami poruszającymi palce. Dzięki temu i-LIMB może się zacisnąć w pięść lub rozprostować, użytkownicy mogą nawet chwycić i nacisnąć klamkę, obrać banana czy podpisać się. Sztuczna dłoń kosztuje kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jej producent, firma Touch Bionics już pracuje nad kolejnymi bionicznymi częściami ciała - mają to być nadgarstki, łokcie czy ramiona.
0

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]