Reklama

Ładowanie...

Ile dróg do Boga

17.06.2008
Czyta się kilka minut
Praktykowanie medytacji zen przez chrześcijan ożywia istotne, a zapomniane elementy naszej wiary - twierdzi o. Hugo Lassalle. Czy nie lekceważy jednak ewidentnych sprzeczności między podstawami światopoglądowymi buddyzmu i chrześcijaństwa?
N

Na czym umysł powinien się skupić i zatrzymać? "Powinien skupić się na nie-zatrzymywaniu i tam zatrzymać. Czym jest nie-zatrzymywanie? To niepozwalanie umysłowi na zatrzymywanie się dłużej na czymkolwiek. Oznacza to, że umysł nie zajmuje się dobrem i złem, istnieniem i nie-istnieniem, czymś wewnątrz i zewnątrz albo pomiędzy".

Czy chrześcijanin szukający Boga może się utożsamić z uczniem, który w powyższym dialogu pyta mistrza, jaki powinien być właściwy stan umysłu? Czy może w Jego poszukiwaniu podążać drogą wskazaną przez mistrza zen? Jak to: poszukiwać Go, nie zajmując się dobrem i złem, poszukiwać umysłem na niczym się niezatrzymującym: także na Bogu, Jego objawiających i zbawczych czynach Jezusa? Czy nie jest to droga apostazji? Pokusa! - wielu by zakrzyknęło - pokusa relatywistycznych i synkretycznych czasów, którą trzeba odrzucić.

...

8817

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Black Friday: Dostęp 18-miesięczny
199,90 zł

540 zł 340 zł taniej w ofercie Black Friday (pół roku w prezencie)
Aż 547 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]