Reklama

Gdzie się podziali myśliciele

17.06.2008
Czyta się kilka minut
Kardynał Godfried Danneels z Belgii, jeden z największych intelektualistów wśród kardynałów, przechodzi na emeryturę.
K

Kardynał nie chciał ryzykować. Dwa tygodnie przed swoimi 75. urodzinami wysłał do Watykanu list z rezygnacją. "Nigdy nie wiadomo, czy włoska poczta pracuje" - mówi żartobliwie. W Rzymie mieszkał od 1956 do 1959 r., podczas studiów doktoranckich na Uniwersytecie Gregoriańskim. Gdy zaśmiałem się z przytyku wobec włoskiej etyki pracy, dodał z figlarnym uśmiechem: "Jestem uprzejmym człowiekiem, więc chciałem, by list dotarł na czas".

I oto ujawnia się, już w pierwszej minucie naszego spotkania, subtelny humor kardynała. Znajduję się w starym flamandzkim mieście Mechlin, w rezydencji arcybiskupa, przy stole z jednym z najwybitniejszych intelektualistów w purpurze. Jednak dostojny "pałac" jest jedynym zewnętrznym znakiem, że Danneels to ważna osoba. Nie uwidacznia się to ani w jego ubiorze, ani w zachowaniu. Ma prosty czarny garnitur z koloratką, a jedyną rzeczą,...

6431

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]