Reklama

Katastrofa smoleńska

Katastrofa smoleńska

Fot. LASKI DIFFUSION/EAST NEWS
Fot. LASKI DIFFUSION/EAST NEWS

10 kwietnia 2010 r. prezydent Polski Lech Kaczyński i 95 osób pełniących najważniejsze stanowiska instytucjonalne i honorowe zginęło w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem w Rosji. To wydarzenie stało się ważnym tematem sporu politycznego w Polsce. W tym miejscu zebraliśmy artykuły poświęcone anatomii katastrofy, a także całemu sporowi jaki wywołała. Wśród nich znajdują się teksty Michała Majewskiego i Pawła Reszki, którzy w pierwszych miesiącach po wypadku bardzo uważnie opisywali każdy jego aspekt, za co zostali w 2010 roku nagrodzeni Grand Pressem.

11.05.2020
Antoni Dudek: Jeśli zamieniacie Kaczyńskiego w potwora, nie możecie go zrozumieć. Jego władza ma ograniczenia, a on cofał się już kilka razy.
06.04.2020
Choć w teatrze posmoleńskim spuszczono kurtynę, do zakończenia i podsumowania dramatu daleko. Być może jednak i tu pandemia urzeczywistni niemożliwe.
14.01.2019
W interesie władzy autorytarnej jest rozbicie prywatnych relacji zaufania. Chodzi o to, by osamotniony obywatel poddał się jej i tylko jej.
24.09.2018
Europejski Trybunał Praw Człowieka przyznał rację Ewie Solskiej i Małgorzacie Rybickiej, wdowom po ofiarach katastrofy smoleńskiej, które sprzeciwiały się trwającym od listopada 2016 r....
30.03.2018
Wraz z ostatnią miesięcznicą skończy się największe przedstawienie polityczne współczesnej Polski. Ale wytworzona przez nie wspólnota wyobraźni trwać będzie długo. Podobnie jak podziały.
Ekspert Kazimierz Nowaczyk przed posiedzeniem Zespołu Parlamentarnego ds. Zbadania Przyczyn Katastrofy TU-154M. Sejm, 10 kwietnia 2015 r. / FOT. RAFAŁ GUZ / PAP
30.03.2018
W kwestii prawdy o katastrofie, którą wielu chciałoby potraktować jak zamach, tkwimy wciąż w martwym punkcie. Prokuratura i podkomisja Macierewicza właśnie kupiły sobie czas. Na co czekają?
12.02.2018
Pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej według projektu Jerzego Kaliny stanie na pl. Piłsudskiego – właśnie ruszyły prace przygotowawcze.
29.01.2018
A jednak eksplozja. Wszystko wskazuje, że w tę stronę zmierza podkomisja smoleńska. Dotychczas im większe problemy miała ona sama i jej polityczny patron, tym ostrzejsze stawiała tezy.
31.10.2017
Od blisko sześciu lat stoi pod gołym niebem i czeka. Jest zakładnikiem najważniejszego dochodzenia w kraju. Gdy lądował po raz ostatni, był sprawny i gotowy do służby.

Strony