Reklama

W Smoleńsku doszło do zamachu – Kaczyński nie ma wątpliwości

W Smoleńsku doszło do zamachu – Kaczyński nie ma wątpliwości

04.04.2022
Czyta się kilka minut
Czy brutalna wojna wraz z wcześniejszymi morderstwami politycznymi Kremla ułożyły się wreszcie prezesowi PiS w całość, czy też jest to tylko jego cyniczna gra?
Miejsce katastrofy, kwiecień 2010 r. / NATALIA KOLESNIKOVA / / AFP / EAST NEWS
P

Prezes PiS przyznał co prawda, że proces w tej sprawie byłby trudny, ale jego zdaniem sytuacja dojrzewa do działań na arenie międzynarodowej. Nie poznaliśmy jednak nowych dowodów, co sugeruje, że oświadczenie Kaczyńskiego ma więcej wspólnego z panującą na świecie atmosferą głębokiej niechęci do Putina i do Rosji. Poruszające zdjęcia, jakie od wielu dni docierają do nas z dewastowanej bez litości Ukrainy, sprawiają, że nie ma takiej podłości, jaką w przypadku Rosjan dałoby się z góry wykluczyć.

Czy brutalna wojna wraz z wcześniejszymi morderstwami politycznymi Kremla ułożyły się wreszcie prezesowi PiS w całość, czy też jest to tylko jego cyniczna gra? Może nawet nie tyle obliczona na przekonanie zagranicy, co na efekt wewnętrzny. Współbrzmi bowiem z prowadzoną nieustannie w rządowych mediach (zapewne nie bez akceptacji Kaczyńskiego) kampanią oszczerstw na temat Donalda Tuska. I nie chodzi w niej o krytykę pochopnej decyzji z 2010 r. o zastosowaniu konwencji chicagowskiej, co oznaczało oddanie śledztwa w sprawie katastrofy w rosyjskie ręce. Na lidera opozycji wylewają się gorsze kalumnie, sugerujące przyjaźń z Putinem, a nawet udział we wspólnym spisku.

Raport podkomisji kierowanej przez Antoniego Macierewicza, dotychczas raczej wstydliwie ukrywany, tak jak i jego autor – mówi wyraźnie o dwóch eksplozjach na pokładzie samolotu prezydenckiego. Najbliższe dni pokażą, czy stanie się on teraz obowiązującą w Polsce prawdą. ©℗


KATASTROFA SMOLEŃSKA: CZYTAJ WIĘCEJ >>>

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Jako reporter rozpoczynał pracę w dzienniku toruńskim „Nowości”, pracował następnie w „Czasie Krakowskim”, „Super Expressie”, czasopiśmie „Newsweek Polska”, telewizji TVN. W lutym 2012...
Ukazał się pierwotnie pod tytułem: „Prezes już wie”.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]