Reklama

Bolesne ekshumacje

Bolesne ekshumacje

24.09.2018
Czyta się kilka minut
E

Europejski Trybunał Praw Człowieka przyznał rację Ewie Solskiej i Małgorzacie Rybickiej, wdowom po ofiarach katastrofy smoleńskiej, które sprzeciwiały się trwającym od listopada 2016 r. ekshumacjom ich bliskich: uznał, że na skutek działań prowadzących śledztwo w sprawie wydarzeń 10 kwietnia 2010 r. prokuratorów doszło do naruszenia art. 8 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, dotyczącego prawa do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego. Wdowy po Arkadiuszu Rybickim i Leszku Solskim mają otrzymać po 16 tys. euro odszkodowania.

Komentując wyrok minister Zbigniew Ziobro uznał go za porażkę prokuratury, ale w okresie, kiedy rządziła PO. Zdaniem podległych mu śledczych ekshumacje były konieczne ze względu na błędy w rosyjskiej dokumentacji medycznej, brak materiałów fotograficznych i to, że Moskwa nie zgodziła się na przesłuchanie swoich biegłych, którzy przeprowadzali sekcję zwłok na miejscu katastrofy. „Przymusowa ekshumacja to naruszenie tabu obowiązującego w naszej kulturze, dotyczącego szacunku dla ciał zmarłych. Świadczy też o beztroskim traktowaniu uczuć rodzin” – mówiła jednak Małgorzata Rybicka w wywiadzie dla „TP” w październiku 2016 r. (czytaj na powszech.net/rybicka), a Trybunał orzekł, że z powodu działań prokuratury faktycznie doznała cierpień psychicznych. ©℗

Polecamy:

Małgorzata Rybicka: Żałoba rodzin smoleńskich jest strasznie zakłócana. A ona musi się kiedyś skończyć. Po niej życie też ma wartość.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarz, redaktor wydań specjalnych i publicysta działu krajowego „Tygodnika Powszechnego”, specjalizuje się w pisaniu o piłce nożnej i o stosunkach polsko-żydowskich. W redakcji od...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]