Reklama

Wierzę bez gdybania

Wierzę bez gdybania

09.05.2016
Czyta się kilka minut
Redbad Klijnstra: Od Smoleńska wszystko w Polsce uległo przeobrażeniu. Polityka chętnie się tym posługuje, kultura to wypiera.
Redbad Klijnstra, Warszawa, luty 2016 r. Fot. Jacek Marczewski / AGENCJA GAZETA
A

ADRIAN SINKOWSKI: Zbliża się premiera filmu „Smoleńsk” w reżyserii Antoniego Krauzego. 

REDBAD KLIJNSTRA, aktor i reżyser: Jeden film o Smoleńsku to za mało. Pierwszy film, tak jak „Katyń”, bierze na siebie falę krytyki, w sprawie Katynia byliśmy jednak jednomyślni, a Smoleńsk budzi ogromne kontrowersje.

Wiele osób martwi się o podejście reżysera do „Smoleńska”. Ono jest przecież proste, to chęć uporządkowania, zrozumienia. Choć wielu uważa, że z ust gen. Jaruzelskiego padł rozkaz, aby strzelano do stoczniowców, w „Czarnym czwartku”, poprzednim swoim filmie, Krauze trzymał się jednak faktów: w scenie, gdzie Biuro Polityczne dyskutuje, co robić, widać tylko światło zza uchylonych drzwi. Być może ktoś tam jest.

W „Smoleńsku” można się spodziewać, że to podejście będzie podobne.

Krauze, jakby mimochodem,...

20722

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Jest Pan naiwny. TA władza zawłaszczy WSZYSTKO.

to były prorocze słowa pani Justyno.na szczęście naszych dusz nie zawłaszczy..i naszych mózgów.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]