Przybyli siatkarze pod okienko

Radosna, silna i piękna jak bohaterowie siatkarskich hal: Polska PiS nie cierpi już pod Smoleńskiem. Żyje, jak chce, i dobrze jej z tym.

Reklama

Przybyli siatkarze pod okienko

Przybyli siatkarze pod okienko

23.09.2019
Czyta się kilka minut
Radosna, silna i piękna jak bohaterowie siatkarskich hal: Polska PiS nie cierpi już pod Smoleńskiem. Żyje, jak chce, i dobrze jej z tym.
Mistrzostwa Europy w siatkówce mężczyzn. Po zwycięstwie nad Holandią, Rotterdam, 15 czerwca 2019 r. BAS CZERWINSKI / HOLLANDSE HOOGTE / EAST NEWS
D

Do osiągnięcia statusu sportu narodowego potrzeba czegoś więcej niż okazjonalne kibicowanie „naszym”. Po pierwsze, jakaś dyscyplina musi zdobyć masową popularność, stać się medialna i zacząć przyciągać ludzi, którzy na co dzień sportem się nie interesują. Do tego potrzeba sukcesów narodowej kadry, ale nie jednorazowych, tylko powtarzalnych: regularności, zamieniającej zawody w serial, którego oglądanie staje się nawykiem. Wokół tego zjawiska zaczynają się wówczas wytwarzać zbiorowe wyobrażenia i praktyki czyniące z kibicowania szczególne doświadczenie wspólnotowe, a zarazem modyfikujące sposoby doświadczania polskości. Hala, skocznia czy stadion zamieniają się w teatr narodowy.

W ostatnich dekadach status sportu narodowego w Polsce osiągnęły dwie dyscypliny: piłka siatkowa i skoki narciarskie. O skokach może jeszcze kiedyś napiszę, dziś skupmy się na siatkówce. Oczywiście i...

15198

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Ciekawe, choć dywagacje nt tożsamości zawierciańskiej nieco powietzchowne i brak info, że hala w ktorym gra ten zespol bardzo mała, pozastandardowa. Natomiat w tym tekście brak dobitnego stwierdzenia, że aktualnie Polacy to światowy lider, dwukrotny z rzędu mistzrz świata i to, absstrachując od innych isyitnych względów buduje więź i tożsamość kibicówvz sukcesami i tymi traczami, a sukcesow tych w wielu innych polskich dzuedzinach nie ma i długo nie bedzie.

Go West to jednak przebój Pet Shop Boys, notabene nie mniej queerowej formacji...

Village People było pierwsze, PSB zrobili cover :)

Najpierw była histeria futbolowa, a kiedy trudno było ukryć totalną klapę, zaświtała nadzieja z siatkówką:))) Nakręcanie bzdur, żeby tylko ludzie nie zajeli się poważnymi sprawami, czyli stanem państwa i poziomem rządzenia. A skoro ma być o sporcie, zwracam uwagę, ze złota medalistka w szermierce wystawiła na sprzedaż swój medal, żeby mieć pieniądze na przygotowanie się do kolejnych igrzysk!

Może Pani konkretnie napisać o jaką złotą medalistkę "chodzi" ? Dziękuję.

Angelika Wątor, złota medalistka w szabli igrzysk europejskich w Baku w 2015

Myślałem , że chodzi o złotą medalistkę Igrzysk Olimpijskich lub Mistrzostw Świata... Dziękuję za wyprowadzenie z błędu.Jestem kibicem 3- ligowej piłkarskiej Jaroty Jarocin . Niestety mój klub ani za rządów PO ani obecnych też nie otrzymuje wsparcia .Pani Angelice życzę sukcesów i awansu na numer 1. w polskiej szabli kobiet. Życzę także by zdobyła złoty medal na Igrzyskach Olimpijskich lub Mistrzostwach Świata... Wtedy niech Pani ponownie zabierze "głos" w tym temacie... Z wyrazami szacunku.

Pańska odpowiedź znakomicie wpisuje się w "politykę sportową" władz. Wazne sa sukcesy olimpijskie sportowców lub na innych prestiżowych zawodach: Wembley, Rolanda Garrosa etc. Nikogo nie interesują postępy w ogólnej kulturze fizycznej dzieci i młodzieży, bo nie ma to zadnego znaczenia propagandowego. Przelotnie Donald Tusk zainwestował w boiska dla dzieciaków, co szybo zostało unicestwione przez "dobrą zmianę". Trzeba przede wszystkim, żeby "nasi" dowalili Szwabom albo innym Żabojadom, Angolom etc., wówczas jest ok, bo wiadomo, ze "my" wstaliśmy z kolan. Tymczasem nie wstaliśmy, tylko tkwimy w fotelach pijac piwsko, żrac fastfoody powiększając brzuszysko i nadwagę i wrzeszczymy w upojeniu sledzac cudzy wysiłek na ekranie telewizora. Zaś coraz częściej owi "nasi" mają ciemną skórę i obco brzmiące nazwiska:))) Ja nie jestem zadnym kibicem, nie znam nazwisk wielkich sportowców ani terminów zawodów i meczy. Zato całe zycie uprawiam sport, zaczynałam od gimnastyki sportowej, dziś w wieku 72 lat nadal chadzam na treningi, choć już nie ćwiczę na przyrządach, zato jeżdżę na rowerze i - jak trzeba - przejdę pieszo bez wysiłku 30 kilometrów.

Gratuluję kondycji fizycznej !Pani przykład jest godny naśladowania. Myślę, że w temacie " Sport to zdrowie" mamy takie samo zdanie.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]