Reklama

Systemowy Smoleńsk

04.04.2016
Czyta się kilka minut
Łamane instrukcje, stary sprzęt, zamiatanie spraw wcześniejszych wypadków pod dywan i liczenie, że i tym razem się uda. Polskie państwo i przed, i po 2010 r. jest tak samo niebezpieczne.
Na lotnisku Siewiernyj, trzy dni po katastrofie. Fot. Maksymilian Rigamonti / REPORTER
M

Mimo trwającej już sześć lat dyskusji, konkluzja, która pojawiła się niedługo po katastrofie, ciągle obowiązuje. Wokoło lotu najważniejszych osób w państwie panował potworny bałagan. Pułk lotniczy był w stanie rozkładu, urzędnicy nie dopełniali obowiązków, nie przestrzegano instrukcji bezpieczeństwa.

Prosta prawda nie jest wygodna dla polityków. Dla jednych – bo rozbija mit o poległych i „zdradzonych o świcie”. Dla drugich – bo obarcza ich współodpowiedzialnością za wypadek.


CZYTAJ TAKŻE:

BÓL PONAD PODZIAŁAMI: Polskie spory długo jeszcze koncentrować się będą wokół Smoleńska. A przecież o tym, co wydarzyło się 10 kwietnia 2010 r. i później, można mówić bez zacietrzewienia. „Tygodnik” zaprosił do takiej rozmowy Barbarę Nowacką i Pawła Kurtykę.


...

14364

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]