Reklama

Systemowy Smoleńsk

Systemowy Smoleńsk

04.04.2016
Czyta się kilka minut
Łamane instrukcje, stary sprzęt, zamiatanie spraw wcześniejszych wypadków pod dywan i liczenie, że i tym razem się uda. Polskie państwo i przed, i po 2010 r. jest tak samo niebezpieczne.
Na lotnisku Siewiernyj, trzy dni po katastrofie. Fot. Maksymilian Rigamonti / REPORTER
M

Mimo trwającej już sześć lat dyskusji, konkluzja, która pojawiła się niedługo po katastrofie, ciągle obowiązuje. Wokoło lotu najważniejszych osób w państwie panował potworny bałagan. Pułk lotniczy był w stanie rozkładu, urzędnicy nie dopełniali obowiązków, nie przestrzegano instrukcji bezpieczeństwa.

Prosta prawda nie jest wygodna dla polityków. Dla jednych – bo rozbija mit o poległych i „zdradzonych o świcie”. Dla drugich – bo obarcza ich współodpowiedzialnością za wypadek.


CZYTAJ TAKŻE:

BÓL PONAD PODZIAŁAMI: Polskie spory długo jeszcze koncentrować się będą wokół Smoleńska. A przecież o tym, co wydarzyło się 10 kwietnia 2010 r. i później, można mówić bez zacietrzewienia. „Tygodnik” zaprosił do takiej rozmowy Barbarę Nowacką i Pawła Kurtykę.


...

14364

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Kolejna tykajaca bomba sa Swiatowe Dni Mlodziezy. Raporty dyskradytujsce lokalizscje glownych uroczystosci SA publicznie znane i na sile probuje sie picowac rzeczywistosc. Polak potrafi. Gdy dojdzie do tragedi a zagrozenie jest duze , rozpocznie sie szukanie winnych. Tragedia na Love Parade w Duisburgu jest dobitnym ostrzezeniem dla wszystkich orgsnizujscych masowe imprezy. Ale pokazuje rowniez jak latwo mozna rozmyc odpowiedzialnosc. Apeluje do czytajacych ten komentarz aby powielac go przy kazdej sposobnosci. Nie chodzi mi o heit. Jezeli dojdzie do tragedi i Beda ofiary obciazy to rowniez nasze sumienie przyczyni sie do zbiorowej traumy. Nastepnym efektem bedzie negatywny image Polski.

Bomby pewnie nie będzie - ale gigantyczne przekręty już są. Oczywiście z kurią w tle.

Skoro piszesz "gigantyczne" to zapewne już gdzieś zostało to opisane, napomknięte, zasugerowane. Podaj źródło. Tylko nie mów, że "w maglu mówili".

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]