Reklama

Ładowanie...

Dwie trzecie wyborców PiS wierzy w opowieści Antoniego Macierewicza

Dwie trzecie wyborców PiS wierzy w opowieści Antoniego Macierewicza

19.09.2022
Czyta się kilka minut
W zasadzie wszystko już wiedzieliśmy – zwłaszcza ci co bardziej regularnie zapoznający się z fantazyjnymi i zmieniającymi się nieustannie teoriami płynącymi z tzw. podkomisji smoleńskiej.
Antoni Macierewicz / Wojciech Olkuśnik/East News
W

W zasadzie wszystko już wiedzieliśmy – zwłaszcza ci co bardziej regularnie zapoznający się z fantazyjnymi i zmieniającymi się nieustannie teoriami płynącymi z tzw. podkomisji smoleńskiej. Wiedzieć, a zobaczyć czarno na białym, jak w reportażu wyemitowanym przez TVN24, to jednak dwie różne rzeczy. Piotr Świerczek pokazał nieznane dotąd materiały, z których wynika, że Antoni Macierewicz ukrywał niewygodne dla siebie ekspertyzy, np. zrobioną w USA symulację potwierdzającą, że skrzydło prezydenckiego tupolewa faktycznie zostało urwane przez brzozę.

I co, że wiedzieliśmy? Ano nic. Niemal dwie trzecie badanych w sondażu Wirtualnej Polski uważa, że Macierewicz oszukuje opinię publiczną, ale jeśli przeanalizować odpowiedzi wyłącznie wyborców PiS, to ponad dwie trzecie tej grupy wierzy w jego opowieści. O tym, czym we współczesnej polityce jest kategoria postprawdy, napisano już niejedną książkę, odwołując się głównie do przykładu Ameryki i Trumpa. Macierewicz napisał jej polski rozdział.

 

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarz, redaktor wydań specjalnych i publicysta działu krajowego „Tygodnika Powszechnego”, specjalizuje się w pisaniu o piłce nożnej i o stosunkach polsko-żydowskich, a także w...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]