Reklama

Anatomia katastrofy

Anatomia katastrofy

12.04.2011
Czyta się kilka minut
Czy naprawdę "zostali zdradzeni o świcie"? Przeczytaliśmy tysiące stron i odbyliśmy dziesiątki rozmów: ten tekst powstał na podstawie wszystkich znanych dokumentów (raportu MAK, uwag komisji Jerzego Millera, stenogramów rozmów z kokpitu i z wieży), a także wielu naszych wywiadów z lotnikami, kontrolerami lotów, wojskowymi i cywilami. Jest podsumowaniem tego, co wiadomo o tragicznym locie 10 kwietnia 2010 r.
Fragment infografiki towarzyszącej tekstowi Michała Majewskiego i Pawła Reszki "Anatomia katastrofy", "TP" 16/2011
1

1. 36. Specjalny Pułk Lotnictwa Transportowego

1.1. Sytuacja w jednostce

Z 36. pułku, który jest wyznaczony do latania z najważniejszymi osobami w państwie, w roku 2007 i 2008 odeszło trzech pierwszych pilotów Tu-154, w tym dowódca jednostki. By ich zastąpić, wyszkolono dwóch oficerów, którzy mimo że ledwo przekroczyli trzydziestkę, stali się jedynymi pilotami największych samolotów transportowych, jakie miała formacja. W kwietniu 2010 r. w pułku było ledwie trzech pierwszych i dwóch drugich pilotów "Tutek".

36. pułk specjalny miał dwa samoloty Tu-154M. Tyle że jeden niemal przez cały 2009 r. był w remoncie - gdy wrócił, do remontu odstawiono drugi samolot. Jednostka nie miała więc na czym szkolić kolejnych lotników.

W poprzednich latach pułk przeżył "aferę delegacyjną" - polegającą na tym, że oficerowie jednostki (także...

35242

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]