Reklama

Ładowanie...

„Siła kłamstwa” – obejrzyj reportaż o podkomisji smoleńskiej

„Siła kłamstwa” – obejrzyj reportaż o podkomisji smoleńskiej

04.01.2023
Czyta się kilka minut
Na wniosek Antoniego Macierewicza KRRiT chce ukarać TVN24 za materiał poddający w wątpliwość rzetelność prac podkomisji. Publikują go dziś solidarnościowo polskie redakcje. [WIDEO]
Kadr z reportażu śledczego „Siła kłamstwa” Czarno na białym TVN24, na zdjęciu Antoni Macierewicz / TVN24
S

Stacja TVN24 wydała następujące oświadczenie: „W materiale »Siła kłamstwa« podaliśmy w wątpliwość rzetelność prac tak zwanej podkomisji Macierewicza. Ujawniliśmy przemilczane fakty z amerykańskiego raportu NIAR oraz relacje osób, które uczestniczyły w pracach podkomisji smoleńskiej. Na wniosek Antoniego Macierewicza Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, zamiast stać na straży wolności słowa, chce nas za to ukarać. Celem takiej kary jest wyłącznie próba ograniczenia krytyki dziennikarskiej związanej z działalnością podkomisji. Jest to niedopuszczalne w świetle konstytucyjnych zadań prasy, która jest zobowiązana do kontroli instytucji publicznych. W TVN będziemy publikować fakty niezależnie od tego, dla kogo są one niewygodne. Nasi widzowie mają prawo wiedzieć, czego władza nie chce ujawniać. Na tym polega wolność słowa. »Siła kłamstwa« to materiał nagrodzony wieloma nagrodami, jego autor jest zdobywcą m.in. Grand Press”.

 

Reportaż „Siła kłamstwa” miał premierę 12 września 2022 r. w TVN24, jego autorem jest dziennikarz „Czarno na białym” TVN24 Piotr Świerczek. Jak informuje stacja, autor prowadził swoje dziennikarskie śledztwo przez wiele miesięcy. „Dotarł do nagrań, zdjęć i międzynarodowych ekspertyz, dotyczących katastrofy w Smoleńsku w 2010 r., które, choć zostały zlecone przez tzw. podkomisję smoleńską Antoniego Macierewicza, nigdy nie znalazły się w jej raportach, także w tym ostatnim, który miał być raportem końcowym” – czytamy w informacji przesłanej przez TVN24. – „Materiały te albo wprost wykluczają zamach, albo wskazują na katastrofę jako przyczynę tragedii”.

Jak podaje TVN24, Świerczek rozmawiał także z ludźmi, którzy pracowali dla podkomisji, ale nie zgadzają się z jej wnioskami, że w Smoleńsku doszło do zamachu. „Co więcej, rozmówcy dziennikarza wprost mówią, że ich badania zostały zmanipulowane lub wybiórczo wykorzystane pod z góry założone przez podkomisję tezy” – czytamy.

Reportaż Piotra Świerczka został w 2022 r. nagrodzony Grand Pressem w kategorii „dziennikarstwo śledcze”.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]