Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
User Menu
Zaloguj
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Nagrody i wyróżnienia
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Kup Tygodnik
demokracja
Artykuły na ten temat
Demokracja oczekuje, że się porządnie „zmęczysz”
Wojciech Bonowicz
Odbyłem w ostatnim czasie kilka dłuższych rozmów na temat sensu głosowania. Mam nadzieję, że wszystkich, z którymi rozmawiałem, udało mi się przekonać.
Algorytmy demokracji 2023. Kto zdecyduje za niezdecydowanych
Agata Kaźmierska
,
Wojciech Brzeziński
Wybory stają się dziś kolejnym poletkiem zmagań technologicznych gigantów.
Erdoğan może wygrać dzięki Turkom żyjącym w Niemczech
Łukasz Grajewski
Większość Turków żyjących w Niemczech popiera tureckiego prezydenta. Kim są ludzie, którzy jak żadna inna grupa etniczna zmienili Niemcy?
Ranking wolności, tyranii, demokracji i korupcji
Wojciech Jagielski
Mieszkańcy Azji Środkowej, uchodzącej od stuleci za oazę tyranii i korupcji, mają w końcu powody do zadowolenia. W opublikowanych na początku roku rankingach…
Czy wyborca opozycji może mieć wybór
Michał Okoński
Czy można rozmawiać o politycznych wyborach bez moralnego szantażu i wyzywania się od zdrajców?
To nieprawda, że młodzi nie interesują się polityką
Paweł Marczewski
Nie interesują się taką polityką, jaką proponuje większość polskich partii. Głównie PiS, ale nie tylko.
Afryka: odchodzi moda na demokrację
Wojciech Jagielski
Zderzajmy się
Paweł Marczewski
Demokracja nie rodzi racjonalnych decyzji podpartych nauką, nie chroni jednostkowych swobód i nie gwarantuje, że wszystko będzie, jak było. Jak wyjść poza…
Co z tą tolerancją
Rafał Woś
Kiedyś wydawała się czymś naturalnym. Jak powietrze, którym oddychamy. Gdzie się nam ta ważna cnota życia społecznego zagubiła?
Nikt mną nie rządzi
Katarzyna Anna Klimowicz
,
Jędrzej Dudkiewicz
Katarzyna Anna Klimowicz, ekspertka ds. demokratycznych innowacji: Polityka może funkcjonować w inny sposób, niż jesteśmy do tego przyzwyczajeni. Chodzi o jak…
Najmłodsze obywatelki w Europie
Agnieszka Kamińska
Mija pół wieku, od kiedy Szwajcarki wywalczyły sobie prawa wyborcze na poziomie federalnym. Dawniej symbolem tempa zmian w tym kraju był ślimak. Czy dziś jest…
Sejm to nie Kapitol
Paweł Marczewski
Porównywanie polityków PiS do Trumpa ani nie zniechęci ich wyborców, ani nie przekona umiarkowanych zwolenników opozycji czy wahających się przeciwników obozu…
Zasady społeczności
Agata Kaźmierska
,
Wojciech Brzeziński
Monopol na sprawy ważne dla całych społeczeństw ma dziś kilka prywatnych firm. A one znalazły się właśnie w punkcie zwrotnym – nie wiemy tylko, czy na lepsze,…
Wszystko w zasadzie po staremu
Wojciech Jagielski
Gruzińskie Marzenie, partia stworzona, opłacana i kierowana przez najbogatszego Gruzina na świecie, po raz trzeci z rzędu wygrała wybory i przedłużyła swoje…
Nobel i faul
Michał Lubina
,
Marek Rabij
Michał Lubina: Nasz problem z Aung San Suu Kyi polega na tym, że uznaliśmy ją za swoją, za demokratkę w zachodnim stylu. Tymczasem ona nigdy nie zmieniła…
Do ilu razy sztuka
Wojciech Jagielski
Korzystając z kłopotów i kłótni Zachodu, afrykańscy przywódcy przestają przejmować się przestrzeganą dotąd regułą, by długość panowania wyznaczała dozwolona…
Praworządność – koniec kompromisów
Klaus Bachmann
Unia jest zbyt powolna i nastawiona na konsensus, żeby zatrzymać w Polsce czy w innych krajach erozję demokracji. Ale w sprawie odebrania nam funduszy stoimy…
Jak spokojny naród stracił cierpliwość
Wiktoria Bieliaszyn
„Jestem gotowa działać. Tylko niech ktoś powie, co mamy robić. Jak się tworzy podziemie?” – pyta Katja, która dotąd nie interesowała się polityką.
Nexta Live, czyli wirtualna twarz protestów
Paweł Pieniążek
Reżim Łukaszenki mierzy się z przeciwnikami, których nie da się przegnać z kraju ani aresztować, tak jak dotychczasowych oponentów. To kanały informacyjne w…
Rosja i Białoruś: gruba czerwona linia
Anna Łabuszewska
Po tygodniu protestów w białoruskich miastach i miasteczkach przeciw sfałszowaniu wyborów prezydenckich, Alaksandr Łukaszenka – najwyraźniej przestraszony…
Naród mówi: „Odejdź!”
Wojciech Konończuk
Protesty na Białorusi z każdym dniem przybierają na sile. Choć krwawa rozprawa z opozycją jest wciąż możliwa, władzy Łukaszenki raczej to nie ocali.
Rewolucja uliczna i mentalna
Wojciech Wojtasiewicz
„Nienawidzę jego i jego kłamstw. OMON-owcy to jego bandyci, będą go bronić do upadłego” – mówi ze łzami starsza Białorusinka. Kolejny dzień protestuje przeciw…
Jesteśmy gdzieś pośrodku
Paweł Bravo
Wymęczona wczoraj wygrana Andrzeja Dudy pokazuje, jakie są granice skuteczności szczodrych transferów socjalnych opakowanych w populizm podlany zmasowaną…
Gwóźdź do trumny III RP
Klaus Bachmann
Na naszych oczach powstaje nowy system polityczny. Zadecyduje o tym, jak będziemy żyć i pracować po pandemii.
Ustrój Kaczyńskiego
Paweł Bravo
Grozi nam, że nasze państwo nie będzie miało głowy. To efekt działania spirali nieufności nakręconej przez jednego rzekomego państwowca.
Gang Olsena w amoku
Jarosław Flis
Nie zawracając sobie głowy możliwą logistyczną katastrofą, obóz władzy parł do korespondencyjnych wyborów w nadziei, że ograniczona frekwencja przyniesie mu…
LEKtura (6): Wybory ślepej demokracji
Grzegorz Jankowicz
LEKtura, czyli Domowe Lekcje Czytania. O powieści „Długi dzień Ameriga" Itala Calvina opowiada Grzegorz Jankowicz.
Państwo poszło w las, czyli rygoryści i cykliści
Klaus Bachmann
Nigdy po 1989 roku Polska nie była tak dobrze przygotowana na iluzoryczne zagrożenia i tak słaba wobec faktycznych wyzwań.
Wirusowa katastrofa, wyborcza ruletka
Jarosław Flis
To, że PiS przeprosił się z głosowaniem korespondencyjnym, które upchał do pakietu antykryzysowego, okazało się mało znaczącą zmianą w ich myśleniu. Przecieki…
Gwinea: wybory ponad wszystko
Wojciech Jagielski
Ani protesty opozycji, ani lamenty zagranicy, ani nawet epidemia COVID-19 nie powstrzymały prezydenta Alphy Condé przed przeprowadzeniem konstytucyjnego…
Lud i arystokracja
Dariusz Karłowicz
,
Rafał Woś
DARIUSZ KARŁOWICZ, filozof, publicysta: Przestarzały system polityczny produkuje równolegle dwie rzeczywistości, które są ze sobą w konflikcie. Generuje…
Najpierw zemsta, potem uśmiechy
Andrzej Stankiewicz
Prezydent podpisał ustawę dyscyplinującą sędziów, bo chroni ona jego samego. Zakazuje bowiem badania podpisanych przez niego nominacji sędziowskich, które są…
W oczekiwaniu na wybuch
Paweł Marczewski
Podważanie niezależności sądownictwa wyzwoliło energię ulicznych demonstracji, ale ostatecznie efektywnym hamulcem okazały się instytucje unijne. W tej…
PiS na wojnie ze złym Zachodem
Andrzej Stankiewicz
Obóz władzy nie wycofa się z kontrowersyjnej ustawy, którą opozycja zwie „kagańcową”. Gdyby to zrobił, runęłaby cała konstrukcja tzw. reformy sądownictwa.
Strażniczka sieci
Krzysztof Story
To miała być wolna przestrzeń, sprzyjająca demokracji. W zamian mamy włości kilku wszechwładnych cesarzy w cyfrowym feudalizmie – mówi Katarzyna Szymielewicz…
Moje słowo roku
Rafał Woś
Trwa wybór słowa roku 2019. Ja też mam faworyta. A w zasadzie faworytkę. To FREKWENCJA.
Demokracja w budowie
Mikołaj Lewicki
,
Rafał Woś
Mikołaj Lewicki, socjolog: Wzrost frekwencji w ostatnich wyborach nie jest przypadkiem. To powrót przekonania, że mamy na coś wpływ. Coś od nas zależy.
Czas na wybór
Jarosław Flis
,
Paweł Bravo
Jarosław Flis, socjolog i politolog: System, w ramach którego wybieramy Sejm, demoralizuje ludzi, ale uczy działania w procedurach. I w dniu kiedy prezes już…
Cztery lekcje z czterech lat
Rafał Woś
Czego dowiedzieliśmy się o sobie i polityce od czasu poprzednich wyborów parlamentarnych? Dobrze było czy źle – możemy się kłócić. Na pewno jednak było…
Głosy
Anna Dziewit-Meller
Co ja właściwie o nich wiem? – pomyślałam niedawno, patrząc na wiszące na płotach plakaty szczerzących się w serdecznych uśmiechach kandydatów i kandydatek na…
Siewca wiatru
Andrzej Stankiewicz
Choć obecne rządy PiS od tych sprzed ponad dekady różni wiele, jest jeden punkt wspólny: to Zbigniew Ziobro przysparza obozowi władzy najwięcej problemów.
Trzeba ożywić tolerancję.Tylko jak?
Rafał Woś
Jeszcze niedawno uchodziła za ważną cnotę publiczną. Dziś wydaje się skompromitowana, a nawet niebezpieczna. Tymczasem tylko ona może uratować demokrację.
Osobliwe szczegóły nowelizacji
Ks. Adam Boniecki
Debata, która się rozwinęła wokół nowelizacji kodeksu karnego, jest fascynująca, a autorzy Tematu Tygodnika są jej kompetentnymi uczestnikami. Chciałbym więc…
Nasza plemienna demokracja
Rafał Matyja
Psychologiczny aspekt jesiennych wyborów jest niezwykle ważny. Chodzi w nich nie tyko o władzę, ale również, mówiąc najłagodniej: o satysfakcję. O poczucie…
Zimna woda Tuska
Paweł Bravo
Oczekiwanie, że były premier wkrótce dokona przełomu w polskiej polityce, świadczą mniej o jego intencjach, a bardziej o naszej potrzebie wyjścia z obecnego…
Zabij historię, zabijesz demokrację
Timothy Snyder
,
Paweł Marczewski
Timothy Snyder, historyk: Problemów z klimatem czy z monopolizacją internetu przez wielkie amerykańskie koncerny nie rozwiąże w pojedynkę żadne państwo. Nawet…
Ludzie przeciw demokracji
Yascha Mounk
,
Rafał Woś
YASCHA MOUNK, politolog: Ci, którym zależy na odnowieniu ducha liberalnej demokracji, muszą po pierwsze udomowić nacjonalizm.
Obywatel monotematyczny
Mateusz Mazzini
Wyborcy chcą idealnie dopasować swoje poglądy do partii. Gdy pojawia się choćby jedna niespójność – rezygnują z popierania.
Stronicowanie
Bieżąca strona
1
Page
2
Page
3
Page
4
Następna strona
Następna strona ›
Ostatnia strona
Koniec »