Reklama

Nexta Live, czyli wirtualna twarz protestów

Nexta Live, czyli wirtualna twarz protestów

17.08.2020
Czyta się kilka minut
Reżim Łukaszenki mierzy się z przeciwnikami, których nie da się przegnać z kraju ani aresztować, tak jak dotychczasowych oponentów. To kanały informacyjne w komunikatorze Telegram – piątej pod względem popularności takiej aplikacji na świecie, dostępnej na smartfony.
R

 Prym wśród tych kanałów wiedzie Nexta (czytaj „Niechta”, po białorusku „Ktoś”). O ile na początku roku kanał Nexta Live śledziło „tylko” 300 tys. użytkowników, o tyle od wybuchu protestów jego popularność eksplodowała: pod koniec zeszłego tygodnia Nexta Live miał już ponad 2 mln subskrybentów (ludność Białorusi to 9,5 mln osób).

Nexta Live publikuje codziennie mnóstwo informacji i nagrań filmowych, które otrzymuje od współpracowników w kraju i od spontanicznie angażujących się ludzi. Kanał informuje w czasie rzeczywistym, gdzie aktualnie są protesty. Dzięki niemu do milionów ludzi docierają nagrania pokazujące demonstracje nawet we wsiach na prowincji. Gdy w pierwszych dniach protestów władze blokowały internet, okazało się, że aplikacja Telegram jest odporna na takie działania – dzięki temu Nexta Live stała się dla Białorusinów kluczowym źródłem informacji.

Tymczasem za Nexta stoi raptem grupka ludzi. Kanał założył 22-letni Sciapan Puciła. Nexta powstała niemal pięć lat temu najpierw jako jego kanał na YouTubie. Popularne filmy poruszały tematy zakazane w kraju. Gdy w 2018 r. Puciłą zainteresowała się milicja, musiał uciekać; dziś jest w Polsce, gdzie ma status uchodźcy. W minionym tygodniu władze w Mińsku wydały za nim list gończy. ©


PROTESTY NA BIAŁORUSI – ZOBACZ SERWIS SPECJALNY >>>

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]