Ludzie przeciw demokracji

YASCHA MOUNK, politolog: Ci, którym zależy na odnowieniu ducha liberalnej demokracji, muszą po pierwsze udomowić nacjonalizm.

Reklama

Ładowanie...

Ludzie przeciw demokracji

24.12.2018
Czyta się kilka minut
YASCHA MOUNK, politolog: Ci, którym zależy na odnowieniu ducha liberalnej demokracji, muszą po pierwsze udomowić nacjonalizm.
ZYGMUNT JANUSZEWSKI
R

RAFAŁ WOŚ: Ile Pan ma lat?

YASCHA MOUNK: Trzydzieści sześć.

To tak jak ja. Mam więc prośbę. Chciałbym porozmawiać o przyszłości świata. Ale tak inaczej, bez tego narzekania, że wszystko się kończy, Zachód wyzionie ducha, a demokracja znalazła się nad przepaścią. Bo ja już tej depresyjnej politologii nie mogę strawić.

Zgoda, da się.

Kończy się druga dekada XXI wieku. Jak będą wyglądały dwie następne?

Na gruzach powojennej wersji liberalnej demokracji dojdzie do walki dwóch żywiołów politycznych.

Dobro zetrze się ze złem?

Właśnie problem w tym, że nie. To będzie walka dwóch wynaturzeń. To, co mieliśmy do tej pory, czyli niedemokratyczny liberalizm, zetrze się z tym, czego wielu z nas się bardzo boi, czyli – z nieliberalną demokracją. Kto wygra? Mam nadzieję, że ani jedno, ani drugie.

Co się właściwie...

17956

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]