Rewolucja uliczna i mentalna

„Nienawidzę jego i jego kłamstw. OMON-owcy to jego bandyci, będą go bronić do upadłego” – mówi ze łzami starsza Białorusinka. Kolejny dzień protestuje przeciw sfałszowaniu wyborów.

Reklama

Rewolucja uliczna i mentalna

Rewolucja uliczna i mentalna

z Mińska
14.08.2020
Czyta się kilka minut
„Nienawidzę jego i jego kłamstw. OMON-owcy to jego bandyci, będą go bronić do upadłego” – mówi ze łzami starsza Białorusinka. Kolejny dzień protestuje przeciw sfałszowaniu wyborów.
Szósty dzień białoruskich protestów, Mińsk, 14 sierpnia 2020 r. / SERGEI GRITS / AP / EAST NEWS
W

Wieczorem przed wyborami stolica Białorusi wygląda przyjemnie. Restauracje pełne, po alei Niepodległości pędzą auta. Gdzieniegdzie billboardy informują o zbliżającym się głosowaniu. Są też tablice z informacjami o kandydatach; jest ich pięcioro, w tym urzędujący prezydent Alaksandr Łukaszenka. Tablice wieńczą czerwono-zielone flagi państwowe, których kolory nawiązują do barw sowieckiej Białorusi (opozycja używa flagi biało-czerwono-białej z okresu 1991-95).

W wieczorną idyllę wdziera się rzeczywistość. – W całym kraju wrze, ludzie masowo przychodzili na wiece Swiatłany Cichanouskiej – opowiada znajoma Białorusinka. – Tutaj żyje się nam coraz gorzej, maleje realna wartość płac i emerytur. Średni zarobek w Mińsku to równowartość 500 dolarów, na prowincji 200-300, ale większość zarabia mniej. A ceny mamy jak w Polsce. Poza tym wszystko tu szwankuje, szczególnie opieka zdrowotna...

21168

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]